Fio bankaFio banka

Figeľ: Stopnuté peniaze na tender sú veľkým výkričníkom pre Slovensko

"Posledné rozhodnutie Európskej komisie vo vzťahu k Slovensku je veľkým výkričníkom, pretože znamená nielen nesúlad našich mechanizmov pri využívaní európskych fondov s právom EÚ, ale aj vážne podozrenia z narastania korupcie a zneužívania týchto prostriedkov," povedal novozvolený predseda KDH Ján Figeľ na margo rozhodnutia komisie stopnúť všetky peniaze na nástenkový tender, na ktorom zarobili firmy blízke SNS.

08.10.2009 08:02 , aktualizované: 12:59
Ján Figeľ Foto:
Novozvolený predseda KDH Ján Figeľ odpovedá na otázky čitateľov Pravda.sk.
debata

„Zároveň to zhoršuje dôveryhodnosť Slovenska pre všetky seriózne finančno-ekonomické a iné vzťahy, ale aj veľké riziko pre štátny rozpočet 2010,“ dodal v online diskusii s čitateľmi Pravda.sk. Figeľ upozornil, že štátny rozpočet Ficovej vlády na volebný rok 2010 je vo výraznej miere závislý na čerpaní eurofondov. 

„Do školstva by malo ísť z eurofondov desať percent, pri rozvoji vidieka až dve tretiny. Deficit môže byť ešte väčší a to je znovu tlak na ešte vyššie zadlžovanie, ktoré vláda projektuje v nebývalom rozsahu. Nič nie je zadarmo a všetky deficity a pôžičky bude musieť niekto ďalší splatiť. Samozrejme, cez príspevky daňových poplatníkov,“ uviedol. Preto je podľa neho kritika rozpočtu ako nezodpovedného zákona bez zásadných priorít a ozdravných programov zodpovedná.

Prečítajte si odpovede predsedu KDH Jána Figeľa

Novozvolený líder kresťanských demokratov je presvedčený, že KDH má potenciál byť súčasťou trojice najsilnejších politických strán na Slovensku a stabilne dosahovať dvojcifernú podporu. „Víťazom bude ten, kto ponúkne lepšiu alternatívu voči súčasnej situácii a jej smerovaniu. Chceme byť nositeľom takejto ponuky. Chcem preto získať čo najviac spoločenskej podpory,“ vyhlásil.

Mnohí čitatelia sa nového šéfa KDH pýtali, prečo nepovie jasné nie Smeru Roberta Fica a nepridá sa k výzve SDKÚ o spojení opozície a spoločnom postupe do blížiacich sa parlamentných volieb. Figeľ potvrdil, že nerokujeme so Smerom o žiadnych podmienkach alebo víziách. „KDH je dôslednou a konštruktívnou opozíciou. Aj týmto online rozhovorom sa uchádzam o vašu podporu a viem, že vaša podpora KDH smeruje proti Smeru.“

A plánujú kresťanskí demokrati prijať „odídencov“ z hnutia združených okolo Vladimíra Palka? „Dvere na dome KDH sú otvorené pre všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí vyznávajú rovnaké hodnoty, politický program a rešpektujú stanovy hnutia,“ odpovedal diplomaticky Ján Figeľ.

Pri otázke, prečo sa vrátil na slovenskú politickú scénu, ktorá je podľa čitateľa typická svojou nižšou politickou kultúrou a neostal radšej pôsobiť v európskych štruktúrach, si šéf KDH vzdychol. „Bolo to naozaj vážne rozhodnutie,“ povedal po chvíli. „Viem si veľmi konkrétne a pozitívne predstaviť pokračovanie v práci v medzinárodnom prostredí, ale cítim aj zodpovednosť za situáciu doma. Apelov, pozvaní a očakávaní spätých s mojím návratom nielen v KDH pribúdalo hlavne v poslednom roku. Rozhodol som sa slobodne a verím, že aj správne,“ uzavrel.

Vizitka nového predsedu KDH Jána Figeľa

20. januára 1960, Vranov nad Topľou

1978 – 1983 Technická univerzita v Košiciach
1994 semestrálny kurz medzinárodné vzťahy na Georgetown University vo Washingtone
1994 semestrálny kurz európska ekonomická integrácia na UFSIA v belgických Antverpách

1983 – 1992 výskumný a vývojový pracovník v Závodoch priemyselnej automatizácie v Prešove
1992 – 1998, 2002 – 2004 poslanec parlamentu
1993 – 1998 zástupca Národnej rady v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy
1995 – 1998 podpredseda Výboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
1997 – 1998 predseda podvýboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy pre medzinárodné ekonomické vzťahy
1998 – 2002 štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí
1998 – 2003 hlavný vyjednávač Slovenska pre rokovania o vstupe krajiny do Európskej únie
2002 predstaviteľ slovenskej vlády v Konvente o budúcnosti Európy
2002 – 2003 spolupredseda stálej delegácie slovenského parlamentu v Spoločnom parlamentom výbore Európskej únie a Slovenska
2002 – 2003 zástupca slovenského parlamentu v Konvente o budúcnosti Európy
2003 – 2004 vedúci Stálej delegácie pozorovateľov slovenského parlamentu v Európskom parlamente
2003 – 2004 člen Výboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy pre ekonomické záležitosti a rozvoj
2004 podpredseda Výboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy pre ekonomické záležitosti a rozvoj
máj 2004 – november 2004 člen Európskej komisie spoluzodpovedný za oblasť podnikania a informačnej spoločnosti
november 2004 – september 2009 eurokomisár zodpovedný za vzdelávanie, odbornú prípravu a kultúru, do roku 2007 zodpovedný aj za viacjazyčnosť

Od roku 1990 je členom KDH, pričom dlhé roky bol členom predsedníctva vo funkcii podpredsedu pre zahraničnú politiku. Zastával tiež post podpredsedu frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy, v rokoch 2003 až 2004 bol členom predsedníctva frakcie EPP a Európskych demokratov v Európskom parlamente.

ženatý, štyri deti

Facebook X.com debata chyba Newsletter