Občianski kandidáti sa hrajú na Ľudí ako vy!

15.10.2009 06:00
Branislav Záhradník
Branislav Záhradník kandiduje pod heslom Ľudia ako vy! Podľa majetkového priznania však vlastní niekoľko bytov a rodinných domov, ale aj chatu, garáž, pozemky, hotovosť a podiely vo firmách - majetok, o ktorom môže bežný Slovák len snívať. Autor:

Do župných volieb v Bratislavskom kraji vstupuje čudná politická strana Občianski kandidáti. Má troch členov, politicky však kryje desiatky takzvaných nezávislých kandidátov. Za jej volebným sloganom Ľudia ako vy! pritom stoja najmä vlaňajší odídenci z SDKÚ.

 Ide o ľudí stále závislých od politických pozícií, ktoré získali vďaka členstvu v Dzurindovej strane. Zväčša sú aj nadštandardne zabezpečení. Bývalý stranícky šéf ich nedávno verejne nazval „mafiánmi“.

Predsedom zoskupenia je politicky neskúsený Peter Kavecký, hovorca Dopravného podniku Bratislava. „Inšpiroval som sa podobným českým projektom Starostovia a nezávislí,“ tvrdí najmladší líder súčasnej najmenšej politickej strany v republike. Netají, že okrem neho sú členkami partaje už len dve neznáme ženy, Jana Hložeková a Katarína Orthová.

Vo voľbách však strana presadzuje oveľa známejšie osoby. Do kresla župana tlačí Branislava Záhradníka, ktorý je Kaveckého priamym nadriadeným v mestskej akciovke. Podľa majetkového priznania Záhradník vlastní nespresnený počet bytov aj rodinných domov, garáž, chatu, pozemky, hotovosť a podiely vo firmách.

Za župných poslancov strana navrhla Valentína Mikuša, Martina Kuruca, Vladimíra Kovalčíka, Alexandra Balleka, Tomáša Fabora a ďalších aktuálnych šéfov bratislavských mestských a regionálnych podnikov či komunálnych alebo krajských poslancov. Niektorí sedia zároveň v mestskom aj župnom zastupiteľstve. V prvom majú naďalej dostatočnú politickú silu a presadzujú pôvodné pravicové postoje. No v druhom, kde by sa inak ocitli v opozícii, hlasujú ako piata kolóna ľavicového Smeru.

Politológ Peter Horváth nepochybuje o účelovosti novej ministrany. Podľa neho je postup vylúčených z SDKÚ „tou najjednoduchšou cestou, ako zotrvať v politike“. Vstúpiť do strany bez parlamentných šancí nemá pre nich zmysel. Pod štítom tejto strany nepotrebujú zháňať petičné podpisy, aby smeli kandidovať. Hoci politicky sa už prejavili, nezávislosť im zlepšuje imidž. „S ich nezávislosťou mám problém. Nie som si však istý, či ho budú mať aj občania,“ tvrdí Horváth. Domnieva sa, že títo politici-nepolitici si zrejme zároveň testujú, či majú dostatočnú podporu verejnosti. Možno s cieľom presadiť sa aj v najbližších parlamentných voľbách.

„Áno, strana vznikla iba z administratívnych dôvodov,“ priznal občiansky kandidát Tomáš Fabor, inak aj mestský poslanec a člen dozornej rady Dopravného podniku. „Nie sme však riadení nijakou politickou centrálou a môžeme sa viac priblížiť k ľuďom,“ zdôraznil.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku