Maňka: Európske inštitúcie by mali hospodáriť efektívnejšie

25.10.2009 21:10

Európske inštitúcie by mali v roku 2010 hospodáriť podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer) efektívnejšie. Ako uviedol, viaceré inštitúcie už nebudú tvoriť svoje rozpočty podľa miery inflácie, ale podľa svojich skutočných nákladov.

Upozornil tiež, že Európsky parlament po prvý raz v histórii pristúpil na vykonanie auditu dvoch svojich útvarov. Cieľom auditu je odhalenie neefektívneho zdvojenia. Jedným z týchto útvarov je bezpečnosť. Maňkovi, ako spravodajcovi Európskeho parlamentu pre rozpočet, sa nepozdávalo, že ochranu objektov Európskeho parlamentu zabezpečuje až 1000 ľudí. „Znamená to, že EP sa pozrie na vlastnú byrokraciu,“ dodal Maňka.

Maňka tiež kritizuje neefektívne využitie prekladateľských služieb inštitúcií únie. „Ak by sa využívali efektívnejšie, mohli by sme ušetriť 11 miliónov eur,“ zdôraznil. Podľa neho by si mali európske inštitúcie prekladateľov požičiavať a nie namiesto požičiavania využívať prekladateľov súkromných firiem. „Chceme donútiť inštitúcie k spolupráci, aby sme ušetrili peniaze,“ zdôraznil.

Maňku ešte v minulom volebnom období EP zvolili za spravodajcu Európskeho parlamentu pre rozpočet európskych inštitúcií na rok 2010. Do decembra bude posudzovať a pripomienkovať návrhy rozpočtov ôsmich európskych inštitúcií, vrátane Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Perla farebné tulipány Valentín

Perla farebné tulipány Valentín

28,99
Amore farebné alstromérie

Amore farebné alstromérie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk