Tomanová: Slovensko na tom nie je zle. Aj počas krízy je 'na špici'

01.11.2009 14:27
Viera Tomanová
Ministerka práce Viera Tomanová Autor:

Na Slovensku panuje sociálny zmier a nehrozia sociálne nepokoje. Tvrdí to ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. "Ťažko hovoriť o tom, že Slovensko je na tom zle," vyhlásila v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Podľa nej naša krajina je aj počas svetovej finančnej krízy "na špici."

Ako podotkla, nezamestnanosť nenarastá o nič viac ako v iných krajinách. Opozícia, ktorá kritizuje vládne opatrenia, podľa Tomanovej zavádza. Ministerka je presvedčená, že súčasná situácia je omnoho lepšia ako počas vlády minulého kabinetu, ktorého reformy nazvala deformami.

Naopak, podpredseda KDH Július Brocka je presvedčený, že vláda prijíma zlé opatrenia a ešte k tomu prichádza s nimi neskoro. Kritike podrobil minimálnu mzdu, ktorej výsledkom bude podľa neho ďalšie prepúšťanie, lebo zamestnávatelia nebudú mať na to peniaze. „Toto opatrenie je najmä v odbornej verejnosti vnímané veľmi negatívne,“ pripomenul.

„Keby si každý podnikateľ odpustil jednu cigaru za mesiac, utiahne tých zamestnancov aj so zvýšenou minimálnou mzdou,“ oponovala mu Tomanová. Dodala, že ľudia z minimálnej mzdy, tak ako je nastavená, nemajú na Slovensku šancu prežiť a preto jej zvyšovanie označila za veľmi dôležité. „Žiadneho zamestnávateľa to nemôže položiť na lopatky,“ je presvedčená.

Naopak, Brocka hodnotí zvyšovanie minimálnej mzdy v dobe krízy za veľmi zlé opatrenie s opačným efektom, aký by mala mať. „V normálnych časoch je fajn diskutovať aj o takýchto formách odmeňovania zamestnancov, ale v časoch krízy určite nie,“ zdôraznil.

Diskutujúci sa dotkli aj témy predĺženia podpory v nezamestnanosti. „Na Slovensku za jeden rok pribudlo viac ako 130-tisíc nezamestnaných a je voči nim nespravodlivé, že s tým prichádzate až teraz,“ vyhlásil Brocka. Nepáči sa mu ani navrhované paušálne predĺženie doby pre všetkých.

Podporu by mali podľa návrhu nezamestnaní dostávať od januára budúceho roka po dobu osem mesiacov a v pláne sú aj menej prísne kritériá na jej získanie. O tom, či tento vládny návrh KDH podporí, budú ešte diskutovať. Vláda podľa Brocku pridáva tým, ktorí to nepotrebujú. Do takejto skupiny opatrení zaradil aj rodičovský príspevok. „Jednej štvrtine zvýšite o 3000 korún mesačne, ale trom štvrtinám ani o korunu,“ podotkol. Súčasnú sociálnu politiku označil za nespravodlivú. „Po vás tu bude potopa,“ dodal. Podobne zhodnotil aj vianočný príspevok dôchodcom, ktorý označil za nesystémové opatrenie. Naopak, podľa Tomanovej potopa zostala po predchádzajúcej vláde. Ako povedala, príspevok sa osvedčil a od budúceho roka by sa mal pretransformovať do trinásteho dôchodku.

Podpredseda KDH obvinil súčasnú vládnu garnitúru z toho, že plytvá a kradne. „Vyzývam vás, dajte trestné oznámenie. Takéto tvrdé a kruté obvinenie si vyprosím,“ zareagovala Tomanová.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku