Ženy sa majú dobre, môžu prostituovať, tvrdia Rómovia

04.11.2009 14:27
Cigánka, Rómka, žena
Ilustračné foto. Autor:

Ženy žijúce v rómskych osadách majú výrazne nižšie šance na uplatnenie, často sú týrané a mnohé si diskrimináciu od ostatnej spoločnosti či od rodiny ani neuvedomujú. Vyplýva to z prieskumu, ktorý predstavilo Kultúrne združenie Rómov Slovenska.

Názory Rómov na postavenie žien boli veľmi rôzne. Niektorí ženy považovali za rovnocenné, ďalší zas anketárom tvrdili, že postavenie mladých rómskych žien je výborné, pretože si môžu zarábať prostitúciou.

„Možnosť voľby v živote rómskych žien je veľmi malá, často ich obmedzuje rodina, tradície či prostredie z ktorého pochádzajú,“ povedala Andrea Bučková z Kultúrneho združenia Rómov Slovenska. Podľa Ingrid Kosovej zo zvolenského občianskeho združenia Quo vadis si ženy v rómskych komunitách svoje menejcenné postavenie neuvedomujú a väčšina z nich je dokonca týraná.

Jana Luptáková z Fóra pre rómske ženy tvrdila, že je nutné začať pracovať aj s mužmi. Medzi Rómami prevláda názor, že pomáhať žene s domácimi prácami je potupné. „Iba môj manžel bol jediný, kto verejne priznal, že vešia prádlo,“ povedala Luptáková. Podľa výsledkov prieskumu niektorú z domácich prác robí pravidelne iba približne desatina až pätina opýtaných mužov.

Takmer 52 percent opýtaných žien uviedlo, že majú horšie možnosti uplatnenia ako muži, v partnerskom vzťahu sa považuje za rovnocenných 31,4 percenta rómskych žien. Naopak, nerovnocenné postavenie uviedlo 41,7 percenta žien.

Jednoduché riešenia na zlepšenie postavenia rómskych žien však podľa organizátorov projektu neexistujú. Problémy s postavením žien má aj majoritná spoločnosť, v rómskej populácii sú navyše prehĺbené zlou sociálnou situáciou. Pomôcť by podľa Bučkovej mohlo napríklad vyučovanie o rovnosti žien a mužov na školách.

Ukončený projekt by mal poskytnúť informácie pre riešenie problémov rómskej populácie. Dáta zisťovali anketári od februára do mája tohto roku na vzorke 618 rómskych žien aj mužov. Zamerali sa najmä na osady a ďalšie segregované komunity Rómov z Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja. Presné údaje o počte Rómov žijúcich na Slovensku nie sú známe, odborníci ho odhadujú na niekoľko stotisíc.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku