Mikuláš Černák dostal doživotie

Mikuláša Černáka, označovaného v minulosti za najsilnejšiu postavu slovenského podsvetia, odsúdili na doživotný trest. Okresný súd v Prešove ho uznal vinným zo šiestich vrážd a organizovania ďalšej vraždy, za tú mu však trest neudelil. Černák sa proti rozsudku na mieste odvolal, prokuratúra si ponechala lehotu na rozhodnutie. Súd vyniesol verdikt presne rok po začatí procesu.

10.11.2009 11:17 , aktualizované: 14:48
Mikuláš Černák Foto:
Mikuláš Černák pred prešovským súdom, ktorý mu udelil doživotný trest.
debata

„Chlap musí zostať chlapom aj v takejto pozícii,“ reagoval Černák pred novinármi, keď ho vyvádzali z pojednávacej miestnosti. Černák si vynesenie rozsudku vypočul pokojne. Na svoju obhajobu sa tesne pred vyhlásením verdiktu nesnažil využiť ani právo posledného slova, ktoré mu súd udelil. V krátkej reči sa obmedzil iba na konštatovanie, že počas procesu poukázal na nevierohodnosť svedkov.

Černák sa odvolal voči verdiktu za päť vrážd. V prípade vraždy Jozefa Filipa, ku ktorej ako jedinej sa počas procesu priznal, sa odvolania vzdal. O odvolaní rozhodne Krajský súd v Prešove.

Černák podľa rozsudku zavraždil v roku 1994 pre údajnú spoluprácu s políciou Jozefa Filipa a v tom istom roku Jozefa Štefana. V roku 1997 podľa súdu spáchal vraždu údajných členov podsvetia Pavla Lenharta, Milana Siposa, Emila Potáscha a bývalého policajta Gustáva Slivenského, ktorému po smrti odrezali hlavu.

V roku 2000 si údajne objednal vraždu nepohodlného svedka Mariána Karcela. Pri jej organizovaní mu podľa súdu pomáhal aj jeho bývalý švagor Jozef Matula, ktorému súd vymeral 12-ročný trest. Proti trestu sa odvolal Matulov advokát. Súd označil všetky vraždy za obzvlášť zavrhnutiahodné a surové, Černák si trest podľa verdiktu súdu odsedí vo väzení s najprísnejším strážením.

Prokuratúra verdikt súdu privítala. „Verím, že konanie skončí spravodlivým spôsobom aj na krajskom súde,“ uviedol prokurátor Generálnej prokuratúry Peter Šufliarsky. Prečo si prokuratúra ponechala zákonnú 15-dňovú lehotu na rozhodnutie o prípadnom odvolaní, Šufliarsky bližšie nespresnil.

Na vynesení rozsudku sa zúčastnil aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka. „Je to výsledok práce prokuratúry za päť rokov. Pre mňa je spokojnosť tá, že zvíťazila spravodlivosť,“ povedal Trnka.

Verdikt odmietli Černákovi obhajcovia. „Rozsudok je protizákonný, nakoľko nie sú splnené podmienky pre ukladanie výnimočného trestu, pretože je možná resocializácia klienta,“ uviedol Černákov advokát Jozef Karabáš. Možné polepšenie Černáka vo väzení pripustili podľa Karabáša niektoré psychologické posudky.
Černák bude zatiaľ na odvolacie konanie čakať vo väzbe. Súd totiž zamietol jeho žiadosť na prepustenie z väzby, o ktoré Černák požiadal pred začatím pojednávania. Černák podal proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Krajský súd v Prešove.

Sledovaný proces s bývalým vodičom autobusu Černákom, ktorý bol najmä v 90. rokoch považovaný za vodcu slovenskej mafie, sa na prešovskom okresnom súde skončil presne rok po jeho začatí. Súd počas pojednávaní vypočul asi 70 svedkov, znalcov a tiež niekoľko utajených svedkov prostredníctvom telemostu. Súdny spis v procese, ktorého časť sa konala v prešovskej väznici, má približne 13.000 strán.

Černák, známy aj ako chovateľ tigrov, sa počas celého procesu snažil vystupovať pokojne a vyrovnane, voči zúčastneným stranám sa správal slušne. Na pojednávania prichádzal v oblekoch a skutky z obžaloby popieral. Svoje tvrdenia sa snažil podložiť napríklad aj posudkami, ktoré si dal na vlastné náklady vypracovať.

Mikuláš Černák na prešovskom súde, ktorý mu...
Mikuláš Černák na prešovskom súde, ktorý mu...
+1Mikuláš Černák v putách na prešovskom súde,...
debata chyba