Fico: Smer tu nie je na to, aby posudzoval diplomové práce

24.11.2009 14:20
Fico
Premiér Robert Fico Autor:

Posudzovať kvalitu diplomových prác patrí školám a nie politickým stranám. Uviedol to predseda strany Smer Robert Fico na otázku, či sa v tejto strane zaoberali plagiátorstvom jej poslancov. "Strana tu nie je na to, aby sa tým zaoberala. Je to téma pre učiteľov, pedagógov," povedal Fico. Podotkol, že citovanie zákonov podľa neho nie je plagiátorstvom.

Denník SME v utorok informoval, že krajský predseda Smeru a poslanec za túto stranu v Národnej rade SR Stanislav Kubánek odpísal do svojej bakalárskej práce bez uvedenia zdroja celé odseky z knihy Manažment od Mikuláša Sedláka.

„Považujem to za spôsob plagiátorstva. Bohužiaľ, je to bežne rozšírené a keby som sa tým zaoberal, tak sa zbláznim,“ povedal Sedlák. Plagiátorstvo takéhoto druhu mu pripadá smiešne. „Sú to hlupáci.“

Kubánek získal titul bakalára na slovenskej pobočke súkromnej českej školy Bankovní institut, vysoká škola (BIVŠ). Milan Hudec z kancelárie prorektora BIVŠ pre Slovensko po medializovaní prípadu povedal, že celú záležitosť na škole preveria.

Nedávno tiež denník Pravda priniesol informácie, že poslankyňa za Smer Renáta Zmajkovičová vyštudovala za právničku s tiež pochybnou diplomovkou. Do diplomovej práce z roku 2007 odpísala niekoľko paragrafov rokovacieho poriadku parlamentu, ktoré vydávala za vlastný text. Podľa vysokoškolského profesora ide o plagiát.

Zmajkovičová skončila Právnickú fakultu Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Magisterský titul jej dali za 74-stranovú diplomovku na tému „Tvorba práva s osobitným zreteľom na zákonodarný proces Národnej rady SR“. Do práce pritom prekopírovala minimálne 20 paragrafov zákona o rokovacom poriadku Národnej rady bez toho, aby to priznala. Zákon neuviedla ani v zozname použitej literatúry, ktorý je na konci práce.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku