Fico za desať rokov vytiahol Smer na vrchol

05.12.2009 07:31
Robert Fico
Premiér Robert Fico Autor:

Desať rokov po vzniku Smeru dosiahol Robert Fico vrchol úspechu. Podľa analytika Jána Baránka z neho môže už iba padať. Smer oslávi v nedeľu desaťročnicu vo veľkom štýle, na slávnostnom sneme v Bratislave.

„Fico je dobrý rétor. Vie povedať, čo chcú ľudia počuť – a čo je podstatné, nemá strach to hovoriť. Je do nadštandardnej miery populista,“ zhŕňa dôvody Ficovho úspechu analytik Ján Baránek.

Jediný predseda Smeru naplnil svoj príbeh. Od aktívneho člena Socialistického zväzu mládeže, komunistickej strany, vládneho právnika, podpredsedu Strany demokratickej ľavice až po Smer.

Historicky najvyššie preferencie, aké má posledné štyri roky Smer, však podľa neho začnú v novom roku padať. Fico podľa neho už prevzal všetkých nespokojných voličov HZDS a SNS. Priťaží mu aj pokračujúca hospodárska kríza, rastúca nezamestnanosť a klesajúca životná úroveň.

„Na jar príde fáza, keď nebude mať odkiaľ dopĺňať voličov, jeho preferencie pôjdu dole. Hospodárska kríza sa neskončí, naopak, bude silnejšia, nezamestnanosť bude stúpať. Škandálov vládnej koalície neubudne, volič si uvedomí, že ho okrádajú,“ myslí si Baránek.

Či Fico zostaví po júnových voľbách ďalšiu vládu, závisí nielen od zisku terajších koaličných partnerov, ale najmä od sebeckosti opozície. „Vyhrať voľby nie je najdôležitejšie. Môže sa mu stať to, čo Mečiarovi. Tiež dvakrát vyhral voľby a nebol schopný zostaviť vládu,“ konštatoval Baránek.

Spoluzakladateľ a ideológ Smeru Boris Zala verí v budúci úspech strany, ak sa neodkloní od proklamovaných princípov. „Základom úspechu bolo, že sme sa sústredili na sociálnu politiku,“ povedal. Príčiny pádu SDĽ, z ktorej Smer vzišiel, vidí v jej vazalstve voči pravici. Ľavicovým predchodcom Smeru podľa neho poškodilo, že vždy prevzali pravicový ekonomický model exministra financií z SDKÚ Ivana Mikloša.

Smer čaká po slávnostnom sneme v bratislavskej Inchebe u jeho člena a významného podnikateľa Alexandra Rozina splnenie ďalšieho Ficovho sna. Európski socialisti, ktorých vyplašila vláda Fica so Slovenskou národnou stranou, napokon uverili, že Smer neprevzal jej nacionalistické myšlienky. Po štyroch rokoch snáh o úplné členstvo ho v utorok na pražskom sneme prijmú za plnoprávneho člena. Problémom budú už len maďarskí partneri. Na protest uvažujú o pozastavení svojho členstva u socialistov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku