Asistent SNS dodá vakcíny draho

, 11.12.2009 06:59
Panenza
Slovensko vyjdú vakcíny Panenza od firmy Sanofi Pasteur drahšie ako okolité krajiny. Autor:

Za vakcíny proti novej chrípke zaplatí Slovensko vybranej firme viac ako susedné krajiny. Vakcíny za 7,6 milióna eur pritom dodá spoločnosť, ktorej zástupcom na Slovensku je asistent poslanca SNS Štefana Zelníka. Čo rozhodlo pri výbere firmy, nie je známe.

Firma Sanofi Pasteur dodá na Slovensko milión vakcín proti prasacej chrípke. Jediným zástupcom firmy na Slovensku je Zelníkov asistent Vladimír Oleár. Cena za jeden kus vakcíny je 7,6 eura. Celkovo teda štát zaplatí 7,6 milióna eur.

Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky potvrdilo, že vakcíny nakúpilo približne po 7 eur. „V tomto roku zaplatí Česká republika za vakcíny 160 miliónov českých korún,“ povedal hovorca ministerstva Vlastimil Sršeň.

V Maďarsku zaplatia v porovnaní so Slovenskom za každý kus o viac ako tri eurá menej. Dodávku vakcín na trh u južných susedov zabezpečuje domáca firma Omnivest, ktorá ich predávala za 4,02 eura. Išlo o veľmi priaznivú cenu pre domáci trh. Omnivest tiež tvrdí, že bežne sa vakcína nakupuje od 7 eur. „Ceny sa na svetových trhoch začínajú od siedmich do ôsmich eur,“ uviedol pre rádio Kossuth výkonný riaditeľ firmy Ferenc Zimonyi.

Napriek tomu rezort zdravotníctva trvá na tom, že nákup po 7,60 eura bol pre Slovensko výhodný. „Vakcíny kupuje Slovensko za jednu z najnižších cien v Európe,“ povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Opozičná SDKÚ oznámila, že požiada o zverejnenie podmienok tendra. „Ak minister zdravotníctva tvrdí, že sme kúpili najlacnejšie vakcíny, asi nevie počítať,“ povedal poslanec Viliam Novotný. Ten už v minulosti kritizoval, že vakcíny Slovensko kúpilo neskoro.

Zmluvu s firmou Sanofi Pasteur podpísala Správa štátnych hmotných rezerv. Zástupca dodávateľskej firmy Oleár vo štvrtok na otázky Pravdy neodpovedal. Okrem toho, že Oleár je poslaneckým asistentom Zelníka, má s ním aj spoločnú firmu. Ide o spoločnosť Žilpo, ktorá okrem iného vlastní polikliniku v Žiline. V sídle firmy má Zelník zaregistrovanú aj poslaneckú kanceláriu. Na jej prevádzku v tomto roku štát zaplatil vyše 10 700 eur.

Zelník obchod s vakcínami obhajuje. „Sanofi Pasteur vyhrala, lebo ponúkla najlepšie podmienky,“ tvrdí. Odmieta, že by Oleárovi k obchodu pomohli jeho kontakty na stranu vládnej koalície.

Poslanec SNS Štefan Zelník (zľava) a jeho...
Poslanec SNS Štefan Zelník (zľava) a jeho asistent Vladimír Oleár. Oleár je zástupcom francúzskej firmy Sanofi Pasteur, ktorá na Slovensko dodá vakcínu proti novej chrípke. Obaja muži sú aj obchodnými partnermi. Autor: SITA, aktuality.sk

Takéto prepojenie neprekáža ani ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu (Smer). Hovorkyňa ministerstva na priamu otázku, či to nepovažuje za klientelizmus, odpoveď neposkytla. „Štátne hmotné rezervy rokovali o zmluve priamo s majiteľmi daných firiem, ktoré prejavili záujem o takúto zmluvu so štátom. Ministerstvo zdravotníctva zaujímajú vakcíny, účinnosť, cena, dosah,“ povedala Čižmáriková.

Prvá dávka vakcíny Panenza príde na Slovensko na budúci týždeň v pondelok. Distribúcia bude prebiehať na základe harmonogramu, ktorý vypracuje Správa štátnych hmotných rezerv. „Ďalšia dodávka v približnom objeme 400– až 500-tisíc dávok bude zrealizovaná v priebehu januára budúceho roka. Posledná časť vakcín bude zrealizovaná do konca februára,“ povedala Beáta Kujanová, hovorkyňa Sanofi – Aventis.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku