Vakcíny rozvezie spoločník poslanca za SNS

Miliónový biznis s vakcínami sa rozrastá o ďalších známych. Očkovacie látky proti novej chrípke bude rozvážať spoločník poslanca SNS Štefana Zelníka.

12.12.2009 13:07
chrípka, injekcia, očkovanie Foto:
Kedy sa na Slovensku začne očkovať proti prasacej chrípke, stále nie je jeasné.
debata

Distribúciu vakcín zabezpečí spoločnosť Intec Pharma podnikateľa Ladislava Čornáka. V zdravotníctve Čornák podniká aj so Zelníkom. Sú spoločníkmi v eseročke Hygma, ktorá obchoduje so zdravotníckymi pomôckami. Sedí v nej aj Zelníkov poslanecký asistent Vladimír Oleár. Ten zasa na Slovensku zastupuje dodávateľa vakcín, firmu Sanofi Pasteur.

Štát za celý obchod zaplatí 7,6 milióna eur (228,9 milióna korún). Zelník ho označil za výhodný pre Slovensko. Ako jeden z dôvodov uviedol, že bude zabezpečený rozvoz vakcín k lekárom. „Nie je to jednoduché, musia sa prevážať v špeciálnych autách, ktoré udržujú určitú teplotu,“ uviedol Zelník. Tvrdí, že s celou vecou nemá nič spoločné, hoci na vakcínach zarobia jeho známi.

V Čornákovej kancelárii bol včera na telefóne odkazovač. Oleár nechcel celú vec komentovať. „Nebudem sa vyjadrovať k ničomu, k žiadnym prepojeniam, ani s pánom Zelníkom, ani nikým iným. Odmietam sa vyjadrovať k čomukoľvek až do skončenia kauzy,“ uviedol.

Koľko Intec Pharma zarobí, štát tají. Ministerstvo zdravotníctva odkázalo na Správu štátnych hmotných rezerv, ktorá uzavrela zmluvu o vakcínach. Hovorca správy Ľubomír Urban od štvrtka na otázky neodpovedal.

Milión vakcín, kus za 7,60 eura, dodá v troch etapách do februára firma Sanofi Pasteur. Štát ju vybral spomedzi troch záujemcov, rokoval ešte so spoločnosťami Novartis a GlaxoSmithKline.

Britská spoločnosť GlaxoSmithKline pre Pravdu uviedla, že cenová ponuka pre Slovensko bola rovnaká ako v iných krajinách. Napríklad Nemecko od nej nakúpilo 50 miliónov vakcín, jednu za 7 eur. K tomu si Nemci mali možnosť objednať po 3 eurá zložku, ktorá znásobuje účinky vakcíny. Vakcína Panenza, ktorá príde na Slovensko, ju nemá.

Ministerstvo pod vedením Richarda Rašiho (Smer) trvá na tom, že na nákupe vakcín Slovensko ušetrilo. „Slovensko nakupuje vakcíny za jednu z najnižších cien v Európe,“ zopakovala včera hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.

Stále nie je jasné, kedy sa očkovanie začne. Týkať by sa malo najmä zdravotníkov, tehotných žien a chronicky chorých pacientov.

Úrad verejného zdravotníctva včera oznámil, že na Slovensku dosiaľ zomrelo 17 ľudí, u ktorých sa potvrdila nákaza vírusom novej chrípky A(H1N1). Celkovo sa zatiaľ nakazilo vírusom viac ako 800 ľudí. Ľudia, ktorí zomreli, boli vo veku od 15 do 64 rokov. Životy mladších alebo starších si ochorenie nevyžiadalo. Dve úmrtia sa vyskytli v okresoch Senica aj Bardejov, po jednom evidujú v Lučenci, Michalovciach a ďalších 11 mestách.

debata chyba