Flašíková si prenajala župné pozemky za 1 euro

21.01.2010 08:45
Monika Flašíková-Beňová
Monika Flašíková-Beňová Autor:

Chvíľa pred výmenou bratislavského župana stačila, aby odchádzajúce vedenie pripravilo kraj o kontrolu nad lukratívnym pozemkom v Petržalke. Deväť hektárov pôdy, ktorú župa kúpila na podnet bývalého šéfa Vladimíra Bajana, stihli prenajať na sto rokov za jediné euro ročne spoločnosti Danube Arena.

Okrem kraja v nej má kmeňovú akciu aj súkromná firma Parnhams Limited a bez dohody s ňou sa s pozemkami už nedá narábať. Za prenájmom je Bajanova vicežupanka Monika Flašíková-Beňová (Smer).

Pozemok určený na výstavbu viacúčelovej haly získala Danube Arena od spoločnosti 1. župná, ktorú si predtým kraj založil na jeho spravovanie. Predstavenstvu predsedá Flašíková-Beňová, ktorá zároveň šéfuje aj firme Danube Arena. Nájomnú zmluvu podpísali štatutári oboch spoločností po novembrových župných voľbách, v ktorých Smer podporoval Bajana, ale ešte pred nástupom novozvoleného župana.

Informácie Pravde potvrdil exposlanec župy Milan Ftáčnik (Smer), zároveň šéf dozornej rady 1. župnej. „Nesúhlasím s krokmi, ktoré sa udiali. Nič som o nich nevedel, na schôdzky predstavenstva ma od septembra neprizývali,“ vyhlásil včera Ftáčnik. Firmu Parnhams Limited, ktorá má teraz osud pozemku v rukách, pritom osobne predstavil Bajan ako investora pre výstavbu haly.

Novozvolený župan Pavol Frešo (SDKÚ) sa k vzniknutej situácii má vyjadriť na piatkovom zasadnutí krajského parlamentu. Bude žiadať návrat obchodných vzťahov do pôvodného stavu. Podpisovanie podobných zmlúv v období po voľbách, keď ešte nefungujú nové orgány župy, považuje za nekorektné.

Flašíková-Beňová v povolebných manipuláciách s pozemkom nevidí nijaký problém. „Zahraničný investor si kládol podmienku, aby mal istý vzťah k pozemku, ak na ňom má stavať halu bez finančnej pomoci župy,“ zdôvodnila potrebu prenájmu. Nájomná zmluva sa podľa nej prísne účelovo viaže iba na výstavbu haly – čiže ak sa stavať nebude, zmluva zanikne, investor od projektu ustúpi a pozemok sa župe vráti.

Zmluvu za obe strany podpísal ďalší „dvojjediný“ člen predstavenstiev, podnikateľ Jozef Fedorkovič. „Som v Belgicku, teraz sa k veci nemôžem vyjadriť,“ reagoval včera cez telefón. V prvej firme pôsobil aj bývalý vicežupan a poslanec Národnej rady Martin Kuruc (Občiansky klub), ktorý sa však pár dní pred Silvestrom členstva náhle vzdal.

Kraj kúpil pozemok v roku 2008 od súkromnej firmy Petržalka Invest za 287 miliónov korún (vyše 9,5 mil. eur). Vzápätí ho zveril novozaloženej 1. župnej, ktorá je jeho stopercentnou spoločnosťou. Krátko nato si však 1. župná založila stopercentnú dcéru Danube Arenu, ktorá mala zabezpečiť výstavbu haly a neskôr z nej brať podiel zo zisku. Bajan medzitým doviedol britského finančníka Barrieho Parnhamsa, ktorý mal cez svoju spomínanú firmu Parnhams Limited do haly investovať asi 2,3 miliardy korún (75 miliónov eur). Postupne vyšlo najavo, že nádejný investor je nesolventný a s podozrivým pozadím.

Účtovná hodnota pozemku dnes predstavuje až 600 miliónov korún (takmer 20 mil. eur). Bajan na ňom chcel popri hale s kapacitou 12– až 15-tisíc osôb vybudovať aj futbalový štadión, akvapark, hotel a ďalšie objekty. Danube Arena získala do prenájmu celý pozemok, hoci na halu stačí zhruba pätina jeho plochy. „Ešte nie je jasné, aký veľký bude projekt arény,“ obhajuje rozsah nájmu Flašíková-Beňová.

Petržalská hala bola najväčším Bajanovým tromfom vo vlaňajších župných voľbách, ktoré napriek podpore Smeru prehral.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku