Opozícia dala návrh na odvolanie Kaliňáka: Nepostavil sa ku kauzám 'chlapsky'

Opozícia chce v parlamente odvolať šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka (Smer). Dôvodom je pochybenie polície pri kauze zabudnutej výbušniny. Novinárom to povedali predstavitelia SDKÚ, KDH a SMK, ktorí návrh na odvolanie podali. Opozičné strany doteraz neuspeli ani s jedným návrhom na vyslovenie nedôvery. Chýbajú im hlasy, na odvolanie potrebujú 76 zo 150. Šéf parlamentu Pavol Paška musí zvolať mimoriadnu schôdzu do siedmich dní.

22.01.2010 14:34
Lipšic, Pado, Bárdos Foto:
Zľava: Poslanci NR SR Martin Fedor, Gyula Bárdos a Daniel Lipšic v podateľni NR SR, kde podali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej by chceli odvolať ministra vnútra.
debata

„Považujeme za neprípustné, aby sa ktorýkoľvek nič netušiaci občan Slovenskej republiky stal predmetom pokusu zo strany polície, ktorý ohrozuje jeho bezpečnosť, potenciálne aj jeho život,“ povedal novinárom podpredseda KDH Daniel Lipšic. Pripomenul, že okrem toho, že pri incidente došlo k zlyhaniu na letisku, táto akcia nasvedčuje aj systémovému zlyhaniu, ale aj individuálnemu zlyhaniu Kaliňáka. Dodal, že minister sa nevedel k prípadu postaviť „otvorene, transparentne a chlapsky“.

Na zvolanie schôdze potrebovali poslanci 30 podpisov, opozičné strany vyzbierali 51. „Slovensko čelilo v uplynulých dňoch najväčšej medzinárodnej blamáži alebo hanbe za posledných 14 rokov, to je dôvod na odstúpenie ministra,“ uviedol poslanec za SDKÚ Martin Fedor. Pripomenul, že tento „škandál“ odštartoval sériu ďalších. „Pozícia ministra sa nám zdá byť absolútne neudržateľná v tejto situácii,“ dodal Pado. Ministerstvo čelilo ostrým výčitkám médií v kauze tendrov na upratovacie služby a merače alkoholu.

ôjde už o dvanáste mimoriadne rokovanie, na ktorom sa opozícia pokúsi odvolať ministra vlády Roberta Fica. Opozičná SMK tiež pripomína, že minister by mal sám odstúpiť. „Minister je dávno zrelý na odvolanie,“ podotkol predseda poslaneckého klubu strany Gyula Bárdos. Uviedol, že by malo byť jeho povinnosťou odstúpiť. "Keďže to neurobil, povinnosťou opozície je zvolať mimoriadne rokovanie,” dodal. Opozícii v stredu nevyšiel pokus o odvolanie šéfa rezortu dopravy Ľubomíra Vážneho, vyčítali mu chyby pri mýte.

Kauza výbušniny vypukla potom, ako začiatkom januára polícia po akcii na popradskom letisku nechala výbušninu – pachovú stopu v batožine 49-ročného Slováka, ktorý s ňou odletel do Dublinu. Pasažiera tam zadržali, následne ho pustili. Kaliňák tvrdil, že išlo o osobné zlyhanie policajta. Opozícia tento týždeň na parlamentnom výbore skonštatovala, že jeho zlyhaním je zavádzanie. Kaliňák to odmietol. Incident stál miesto riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Tibora Maka. Kaliňák odstúpiť odmietol.

Kaliňák je ôsmym ministrom Ficovej vlády, ktorý bude čeliť návrhu na odvolanie. Trikrát chcela opozícia zosadiť ministra výstavby Igora Štefanova. Odvolávaniu sa nevyhol ani jeho predchodca Marián Janušek. Dvakrát odvolávali v parlamente šéfa rezortu financií Jána Počiatka. Vyslovovaniu nedôvery čelil už aj premiér Robert Fico, ministerka práce Viera Tomanová, šéfka rezortu spravodlivosti Viera Petríková, ako aj exminister spravodlivosti Štefan Harabin, minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a dvakrát minister financií Ján Počiatek.

debata chyba