Slováci nie sú Francúzi, nejdú hneď na barikády

Od eskalácie napätia k otvorenému sociálnemu konfliktu vedie niekedy dlhá cestá, pripomína Vladimír Krivý zo Sociologického ústavu SAV, spoluautor výskumu o sociálnych nerovnostiach na Slovensku.

27.01.2010 11:48
Vladimír Krivý Foto:
Vladimír Krivý z SAV, spoluautor výskumu o sociálnych nerovnostiach na Slovensku.
debata

Väčšina opýtaných považuje za najostrejšie etnické konflikty, napríklad medzi Slovákmi a Maďarmi. Ale napätie pociťujú najmä Slováci, už menej Maďari. Prečo?
Lebo ide o spolitizovaný konflikt, rozdúchavaný zhora politickými špičkami v obdobiach, keď sa im to hodí, najmä pred voľbami. Ľudia to vnímajú najčastejšie cez médiá.

Ďalší veľký zdroj sociálnych konfliktov sa črtá vo vzťahoch medzi vrchnosťou a takpovediac plebsom. Zatiaľ sa asi veľmi neprejavuje?
Túto otázku si kladiem už dlhšie. U nás našťastie i nanešťastie neplatí francúzsky alebo taliansky model správania, keď po určitom nahromadení sociálneho napätia sa ide masovo do ulíc na barikády alebo do štrajkov. Na Slovensku sa vylomí brána do parlamentu skôr pri schvaľovaní jazykového zákona, ako sa to stalo v roku 1990, než v dôsledku nespokojnosti so životnou úrovňou. Nedávny protest kamionistov je ojedinelým javom.

Čo je za tým – národná mentalita?
Skôr slabý vplyv odborov, ktoré nemajú autoritu. Ale chýba tu zrejme aj kultúrny vzorec masového správania, ktorý by viedol k prejavom nespokojnosti či protestom.

Možno predpokladať, že keby sa regionálne rozdiely ešte viac prehlbovali a nezamestnanosť v takzvaných hladových dolinách ďalej rástla, tak to povedie k otvorenému sociálnemu konfliktu?
Nič by som nevylučoval, ale nepovažujem to za veľmi pravdepodobné. Ide o to, že istá časť obyvateľstva je až natoľko marginalizovaná, že sa nedokáže zorganizovať. Veľa závisí aj od toho, akých majú vodcov, akú majú títo lídri autoritu, napríklad nakoľko sú skorumpovaní. Často nemajú väčšiu silu sa prejaviť, než nejakou petíciou. Niekedy však napriek tomu preskočí iskra a nastane výbuch.

Ako pred šiestimi rokmi počas rómskej vzbury na východnom Slovensku?
Vieme však, ako sa to s ňou skončilo.

debata chyba