Sponzor Smeru sedel s finančnými žralokmi a vraj o tom nevedel

05.02.2010 06:01
Logo strany Smer
Logo strany Smer Autor:

Štedrý sponzor Smeru z roku 2006 sedí vo firme, ktorá je personálne napojená na J&T. Viliam Šiuda z Ilavy, ktorý daroval v roku 2006 Smeru 250-tisíc korún (8 333 €) pripustil, že peniaze daroval, lebo to bolo podmienené verejnou zákazkou pre jeho firmu Zempra.

Šiuda sedí od roku 2005 v Dozornej rade spoločnosti Slovakiapharm. Spolu s ním v rovnakom čase na spoločnosť dohliadala aj Lucia Krechňáková. Tá figuruje v dovedna štyridsiatich firmách, okrem iného bola štatutárkou víťaza mýtneho tendra Ibertaxu, za ktorým stojí J&T.

Samotný Šiuda, ktorý je zároveň aj čestným prezidentom ilavského futbalového klubu, je svojím členstvom v dozornej rade firmy napojenej na J&T prekvapený. „To som tam naozaj napísaný v dozornej rade? Asi by som to mal zrušiť, ale asi tá firma veľmi nefunguje, keď odo mňa nič nechcú,“ hovorí.

Na otázku, prečo po voľbách v roku 2006 daroval strane Smer najväčší dar, uviedol, že musel. „Mám taký pocit, že to bolo spojené s nejakou zákazkou, alebo tak nejako,“ povedal Šiuda. O akú zákazku išlo, nespresnil. V minulosti však o štedrom dare vtedy už vládnej strane Smer hovoril inak. „Si myslím, že im to dobre ide, tak držím im palce a som im aj sponzorsky dal,“ povedal Šiuda v roku 2007 pre Slovenskú televíziu.

Šiuda sedel jeden čas v dozornej rade s Luciou Krechňákovou. Tá je zapísaná v štyridsiatich firmách ako konateľka, medzi nimi aj v spoločnosti Ibertax, ku ktorej sa J&T hlási. Väčšina z nich sú schránkové firmy, ktoré sídlia na Zámockej ulici 30 v Bratislave, teda na rovnakej adrese ako spoločnosť Ibertax, ktorá v konzorciu vyhrala mýtny tender za 850 miliónov eur (26 mld. korún).

„To meno mi nič nehovorí,“ uviedol Šiuda na otázku, či pozná Krechňákovú, s ktorou takmer rok sedel v Dozornej rade firmy Slovakiapharm.

Krechňáková, ktorá administruje firmy pre klientov J&T, sedela v dozornej rade aj pri vzniku schránkovej spoločnosti Xiland. Táto firma pritom získala od rezortu životného prostredia prakticky zadarmo pozemky pri dunajských ramenách, kde chcela údajne vybudovať športový areál. Po prepuknutí škandálu štát od nevýhodnej zmluvy odstúpil, ale Xiland zažaloval štát o zmarený zisk. Cez súd bude žiadať od štátu sto miliónov eur.

Logo strany Smer
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Orchidea  ružová  na vysoko

Orchidea ružová na vysoko

42,99
Sweet červené ruže a hypericum

Sweet červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk