Baníci opití neboli, alkohol sa u nich vytvoril až po smrti

07.02.2010 13:20
Handlová, baňa, nešťastie
Baňa v Handlovej. Autor:

Či boli banskí záchranári, ktorí zahynuli pri výbuchu v handlovskej bani, pod vplyvom alkoholu, sa verejnosť zrejme nikdy nedozvie. Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) mohlo totiž dôjsť k obnoveniu tvorby alkoholu v telách obetí nešťastia. Pre prostredie, v ktorom sa nachádzali dlhší čas, je to bežný jav.

Podľa Milana Michaliča, hovorcu ÚDZS, je nezmyslom, že v telách devätnástich z dvadsiatich baníkov bolo od 0,7 do 1,6 promile alkoholu. „Odmietame bulvarizovanie augustovej tragédie v banskej štôlni v Handlovej,“ povedal Michalič.

Pitvy obetí zdokumentovali práve súdni znalci úradu, podľa ktorého sa alkohol v telách nemusel nachádzať. Mohol sa len vytvoriť. Tragédia sa totiž stala po výbuchu v uzavretom priestore a telá boli dlhodobo v prostredí s vysokou teplotou. „Po smrti, v procese biologického rozkladu, v prostredí, v akom sa telá nachádzali, dochádza štandardne k novotvorbe alkoholu v tele v súvislosti s hnilobným procesom. Jeho hodnota môže narásť až do výšky 1,5 až 2 promile,“ vysvetlil Michalič.

To, že by boli devätnásti nešťastníci v bani opití, odmieta aj ministerstvo vnútra. „Určite je to absolútna dezinformácia. Všetky informácie budú zverejnené až po oficiálnom skončení vyšetrovania,“ povedal Erik Tomáš, hovorca ministerstva. Výsledky pitiev sa momentálne nachádzajú v rukách vyšetrovateľov.

Pochybnosť o tom, či baníci pracovali v bani triezvi, priniesol týždenník Plus 7 dní. Túto informáciu mal obsahovať utajovaný vyšetrovací spis. V prípade všetkých dvadsiatich obetí robil pitvu Ústav súdneho lekárstva a medicínskych expertíz v Martine. Podľa jeho šéfa Františka Novomeského k žiadnej manipulácii výsledkov neprišlo. „Dospeli sme k jednoznačným záverom a tie sme predložili polícii,“ povedal Novomeský.

Výbuch v bani Handlová, ktorý sa stal v auguste minulého roka, je najväčším banským nešťastím na Slovensku. Príčinou tragédie bola zrejme vodná para, ktorá sa ohňom ohriala a reagovala s uhlím. Záchranári, ktorí prišli ratovať baníkov, zrejme zvolili zlý postup hasenia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku