Šantenie žralokov v Štrbskom plese by inde zakázali

09.02.2010 06:01
Konské pólo v Tatrách
Konské pólo na snehu sa na Štrbskom plese konalo v najprísnejšom piatom stupni ochrany. Zákon pritom vyslovene zakazuje v podobných chránených územiach organizovať spoločenské a športové podujatia. Autor:

Českí lobisti, ktorí sa bavili na víkendovej veselici J&T vo Vysokých Tatrách, by si doma podobnú akciu ťažko mohli dovoliť. Konské pólo v najprísnejšom pásme ochrany by Krkonošský národný park totiž s najväčšou pravdepodobnosťou zakázal. Na Slovensku to zákon umožňuje vďaka výnimke, o ktorej rozhodujú politicky dosadení úradníci.

Pólo na snehu zorganizovala J&T priamo na ľade Štrbského plesa ako snobské podujatie milionárov zo Slovenska a okolitých krajín. V jej päťhviezdičkovom hoteli Kempinski boli ubytovaní aj viacerí českí boháči vrátane Radovana Vítka, ktorý na Slovensku figuroval v kauze Tipos.

Čo je v Slovenskom národnom parku možné, nad tým v Českej republike iba krútia hlavou. Hovorca krkonošského národného parku Radek Drahný tvrdí, že nič podobné a tobôž konské pólo sa v českej prírodnej rezervácii ešte neuskutočnilo. „V najprísnejšie chránenej oblasti by bola u nás takáto aktivita zrejme v rozpore so zákonom,“ dodal Drahný.

Konské pólo na snehu sa na Štrbskom plese konalo tiež v najprísnejšom piatom stupni ochrany. Zákon pritom vyslovene zakazuje v podobných chránených územiach organizovať spoločenské a športové podujatia.

„Ak žiadali o výnimku, museli to nejako zakryť. Hromadné športové podujatie v rezervácii zákon zakazuje a nie je možné získať naň výnimku,“ povedal exminister životného prostredia László Miklós. Dodal, že on by takéto niečo na Štrbskom plese nikdy nedovolil. „Nerozumiem, ako ich vôbec mohlo napadnúť zorganizovať konský turnaj práve na tomto mieste,“ podotkol Miklós

Riaditeľ tatranských ochranárov Pavol Majko však s konskými pretekmi pre bohatých nevidí nič zlé. „Organizátori splnili stanovené podmienky a národný park slúži nielen na ochranu prírody, ale aj rekreačné a športové vyžitie,“ tvrdí riaditeľ TANAP-u.

Podľa neho podobnú akciu na Štrbskom plese povolili, lebo tam už vyše 200 rokov ľudia pôsobia. „Iné by to bolo, keby chceli niečo podobné urobiť niekde vyššie v nedotknutých územiach,“ dodáva. Ako priznáva, finanční žraloci chceli na plese vyvádzať ešte viac. „Zakázali sme im psie záprahy, umelé osvetlenie, ale aj ohňostroj,“ dodáva Majko.

Neštátni ochranári to však vidia inak. „Načo máme takéto národné parky, keď bežný človek dostane za odtrhnutý kvietok pokutu a iní sa môžu premávať na koni po plese?“ pýta sa Erik Baláž zo združenia Vlk. Ako dodáva, developeri iba potrebujú značku národný park, ktorý čisto marketingovo využívajú.

Podobne sa na konské pólo na plese pozerá aj Štefan Szabó z občianskeho združenia Sosna. „V civilizovaných krajinách berú národný park dosť vážne a uvedomujú si rozdiel medzi národným a zábavným parkom. Na Slovensku sa však vďaka štátnym ochranárom tieto pojmy podarilo dosť úspešne zmiešať,“ tvrdí Szabó.

Výnimku pre hráčov póla z J&T a ich hostí povolil Krajský úrad životného prostredia v Prešove. Ten istý úrad napríklad odobril aj pochybnú ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline, ktoré sú tiež v piatom stupni ochrany.

Prednosta krajského úradu životného prostredia v Prešove je Václav Mihók, ktorý kandidoval v posledných župných voľbách za koalíciu HZDS – Smer. Meno Václav Mihók tiež figuruje ako asistent poslanca parlamentu Mariána Haľka za HZDS.

Upratovanie po víkendovej akcii bude trvať asi týždeň. V noci na nedeľu milionárov vystriedali chuligáni, ktorí porozbíjali ľadové sochy rozostavané v okolí Štrbského plesa. Umelci diela vytvorili z niekoľkých ton ľadu. ,,Podarilo sa zachrániť len jedinú z nich," povedal Andrej Zaťko z organizačného výboru podujatia. Či išlo o náhodnú výtržnosť, alebo vopred pripravený útok chudobných voči bohatým nie je známe.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Sweet farebné ruže a gerbery

Sweet farebné ruže a gerbery

49,99
Sweet ružové ruže a biele frézie

Sweet ružové ruže a biele frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk