Ľad padajúci zo strechy spravil z vodáka abstinenta

Oteplenie po dlhej zime, podobné tomu súčasnému, môže bolieť. Tridsaťročný Bratislavčan Juraj Šípoš to pocítil na vlastnej hlave. Do konca života mu zostane veľká jazva a ešte aj po roku od úrazu bývalý aktívny športovec nemôže žiť naplno ako predtým. Musí zabudnúť na milovanú kávu, s kamarátmi si nemôže pripiť na vlastnú tridsiatku. Za všetko môže spadnutý ľad zo strechy, ktorý sa uvoľnil pri odmäku.

19.02.2010 11:29
sneh Foto:
Ťažký a mokrý sneh sa zosúva zo striech aj v týchto dňoch. Dôkazom je aj tento záber z Prešova.
debata

„Presne pred rokom som išiel po jednej z bratislavských ulíc na pracovné stretnutie a zrazu som pocítil úder do hlavy, ako keď vás trafia veslom. V hlave mi strašne začalo hučať, ale úder som ustál,“ spomína si Šípoš. Kus ľadu mu rozťal hlavu.

Našťastie zostal pri vedomí a vošiel do budovy, kde si z recepcie zavolal záchranku. Po tvári mu stekali potôčiky krvi. V sanitke pre stratu krvi omdlel. Neskôr sa prebral na urgentnom príjme v nemocnici na Kramároch. „Tam ma šokovala sestrička, ktorá upozorňovala lekára, čo mi zašíval hlavu, že nech šetrí niťou,“ spomína.

Šípoš obišiel s pohmliaždením a malým krvácaním do mozgu. Štyri mesiace bol práceneschopný. Prvý mesiac dokonca iba na lôžku. Doteraz je však jeho život plný obmedzení. „Žiadne rozčuľovanie, alkohol, ani nealko pivo, dokonca ani kávu, ktorú milujem. Cvičiť môžem na úrovni rýchlej chôdze. Zvýšený tep som nemal asi rok,“ dodáva sklamane.

Počas rozprávania o tomto úraze sa náhle zosunie sneh zo strechy jeho podkrovnej kancelárie. Mladý muž iba vystrašene pozrie von oknom a nezmôže sa na slovo. Iba sťažka dýcha. „Prepáčte. Stále mám z toho traumu,“ dodáva.

Takúto ranu spôsobil Jurajovi Šípošovi pred... Foto: archív Juraja Šípoša
Šípoš Takúto ranu spôsobil Jurajovi Šípošovi pred rokom padajúci ľad zo strechy.

Za podobné úrazy je zodpovedný majiteľ alebo správca budovy. „Mimosúdne sme sa dohodli. Ale tu nie sme v Amerike. Žiadne milióny to neboli,“ dodáva. Viac k tomu nechce povedať, lebo sa s firmou zároveň dohodol, že meno firmy nebude nikde vyťahovať. „Správali sa korektne, ale bez dobrej dokumentácie by sa z toho snažili vyvliecť,“ tvrdí Šípoš s tým, že mal šťastie, že ostal pri vedomí a svedkovia mu pomohli zranenie nafotiť. „Základom je dobrá lekárska správa, fotografie z miesta a svedkovia,“ dodáva.

Horšie to podľa neho bolo so Sociálnou poisťovňou, od ktorej mal dostať bolestné. Išlo totiž o pracovný úraz, lebo išiel na pracovné stretnutie ako marketingový manažér. „Pridelené body na odškodnenie mi posudkový lekár výrazne skresal. Za rozťatú hlavu dostane človek tisíc až dvetisíc eur. Peniaze som dostal iba nedávno. Takmer roku od úrazu,“ tvrdí Šípoš.

debata chyba