SaS ako prvá predstavila volebný program. Prioritou je zmena odvodov

, 19.02.2010 13:51
Richard Sulík
Predseda SaS Richard Sulík Autor:

Mimoparlamentná strana Sloboda a Solidarita (SaS) jedného zo spoluautorov daňovej reformy Richarda Sulíka by po voľbách chcela najmä zastaviť zadlžovanie štátu a upraviť odvodový systém. Novinárom to povedali predstavitelia strany, ktorá podľa dostupných informácií ako prvá zverejnila svoj volebný program. SaS má podľa posledných prieskumov verejnej mienky reálnu šancu prekročiť päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti do parlamentu.

„Náš program nie je len o ekonomike. Možno sme tu akcentovali viac ekonomiku, ale je to dané tým, že ekonomika potrebuje súrne riešenia, ktoré prinášame,“ zhrnul podpredseda strany Juraj Miškov.

Zástupcovia SaS poukázali na rýchly rast zadlžovania. Kým v roku 2008 pripadal podľa nich v prepočte na každú domácnosť dlh vo výške asi 7300 eur, v tomto roku by to malo byť 11.300 eur. V budúcnosti by preto podľa strany mal brániť tvorbe nových dlhov ústavný zákon.

Volebný program strany Sloboda a solidarita

SaS dlhodobo presadzuje aj zmenu odvodového systému. Chcela by zaviesť takzvaný odvodový bonus, čo by bola jednotná štátna dávka pre všetkých ľudí, pričom jej výška by sa znižovala o desatinu sumy, ktorú jednotlivec zarobí. Podľa Sulíka by nový systém umožnil, aby ľudia s nízkymi príjmami platili na odvodoch menej než v súčasnosti.

Výrazné zmeny si podľa SaS vyžaduje aj súdnictvo. Sudcovia vraj zneužívajú svoje postavenie, a preto by mali byť na svojich postoch najviac osem rokov a nie bez obmedzenia, ako v súčasnosti. SaS by taktiež chcela presadiť, aby za držbu malého množstva marihuany nehrozilo väzenie. „Všetky drogy sú svinstvo, aj marihuana aj alkohol aj cigarety, len nemyslíme si, že štát musí práve kvôli marihuane strkať ľudí do basy,“ povedal Sulík.

SaS označili jej zástupcovia za liberálnu stranu. V minulosti opakovane kritizovali kroky najsilnejšej vládnej strany Smer, ktorá sa hlási k politickej ľavici. Vo februárovom prieskume verejnej mienky agentúry Focus podporilo Slobodu a Solidaritu 9,6 percenta rozhodnutých voličov, kým v januári to bolo 5,1 percenta ľudí.

Program SaS začal vznikať vlani v marci, zostavovalo ho asi sto ľudí, ktorí pracovali v 20 tímoch. Každý tím zosobňuje jednu programovú oblasť. „Program vychádza zo štruktúry 5 P, to znamená – Problém, Príčiny, Plán, Prostriedky na ich presadenie a Pozitíva, ktoré prináša,“ povedal o programe Martin Poliačik, ktorý ho s kolektívom zostavoval.

Našu kampaň nebudú sprevádzať celebrity, tvrdí SaS

Kampaň strany Sloboda a Solidarita nebude mať ťažisko v elektronických médiách a tlači. „Disponujeme naozaj obmedzeným rozpočtom, nie sme zatiaľ financovaní ako politická strana zo štátneho rozpočtu. To znamená, že nebudeme dávať milióny eur do kampane na médiá,“ povedal podpredseda strany Juraj Miškov.

Dodal, že strana bude mať k prezentácii bilbordovú kampaň. „V našej kampani nebudú určite celebrity, nebude žiadna Schifferová, na takéto veci nemáme peniaze. My chceme presvedčiť našich voličov našimi myšlienkami, ideami a chceme ich presviedčať v osobnom kontakte. Sústredíme sa aj na komunity,“ povedal. „Chceli by sme sa v prvom rade koncentrovať na osobný kontakt s voličom. Urobíme všetko pre to, aby sme sa dostali k voličovi, do regiónov,“ povedal Miškov. Uviedol, že z programu sa budú snažiť vybrať veci, ktoré konkrétnym skupinám a voličom prinášajú pozitíva, a vysvetlia im ich počas kampane.

Ako dodal predseda strany SaS Richard Sulík, k prezentácii volebného programu má slúžiť aj „mzdové koliesko“ – informačný materiál, ktorý slúži na ilustráciu, o koľko narastú čisté príjmy domácnosti a rodiny po zavedení „odvodového bonusu“, ako ho strana navrhuje v odvodovej reforme. „Budúci týždeň ideme rozoslať 30-tisíc kusov tohto kolieska,“ uviedol Sulík.

Podľa neho je spomínaný počet koliesok určený zamestnávateľom, ktorí potom, ak uvážia za vhodné, objednajú od SaS pre svojich zamestnancov potrebný počet tohto materiálu. „Vieme, že zamestnávatelia uvítajú myšlienky, ktoré máme v programe. A vieme tiež, že keď uznajú za vhodné a dajú to koliesko svojim zamestnancom, že to bude mať predsa len väčší význam, ako keď to len vhodíme napríklad do schránky,“ vysvetlil Sulík.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku