Osobnosti sú zdesené z konania sudcov, ktorí zažalovali vlastný štát

Zdesenie z konania slovenských sudcov, ktorí podali žaloby na vlastný štát, vyjadrili viaceré osobnosti verejného života. "Súdia sa za to, že vysoké mzdy, čo od štátu dostávajú, sú nižšie ako mzdy ich kolegov, ktorí na seba vzali bremeno Špeciálneho súdu. V tomto konaní vidíme nie dôkaz úsilia sudcov o spravodlivosť, ale prejav závisti. Je to teda konanie nemravné."

22.02.2010 12:45
Viera Petríkov Foto:
Ministerka spravodlivosti Viera Petríková
debata

Konštatuje sa to vo vyhlásení, ktoré podpísali fyzik Vladimír Bužek, historik Roman Holec, biológ Ladislav Kováč, režisér Dušan Trančík, spisovateľ Pavol Vilikovský a právnička Katarína Závacká. Vo vyhlásení ďalej konštatujú, že spomínaní sudcovia svojím činom vydali svedectvo o tom, ako chápu právo.

„Povýšili závisť na občianske právo a vyhlásili ju za cnosť,“ zdôrazňujú s tým, že európska kultúra bola postavená na zásade, že sudcami majú byť najlepší z najlepších a majú byť aj vzorom statočnosti a mravnosti.

„Právo a morálka sú neoddeliteľné – s rozkladom morálky krachuje právny systém. Slovenská republika je vo veľmi zlom stave, keď väčšina jej sudcov sa nehanbila predviesť svoju mravnú nespôsobilosť nie iba pred svojimi spoluobčanmi, ale pred celým svetom.“

debata chyba