Vlani v auguste, keď sa schyľovalo ku konkurzu chemičky, si finančníci pootvorili zadné dvierka. Založili celý podnik so všetkým súčasným aj prípadným budúcim majetkom tak, aby sa v konkurze dostali k peniazom, ktoré do podniku vložili.
Majetok chemičky v účtovnej hodnote 104 miliónov eur je tak od augusta 2009 založený v prospech úveru 15 miliónov eur, ktorým fabriku v roku 2008 zachránila Poštová banka. Banka patrí do skupiny Istrokapitál. Úver banka poskytla krátko po tom, ako cyperská spoločnosť v pozadí s Istrokapitálom kúpila akcie fabriky za 6,5 milióna eur. Či je primerané, aby bol jeden úver krytý celou fabrikou, nevysvetlil podnik, Poštová banka ani Istrokapitál.
Istrokapitál má aj v konkurze vo fabrike najsilnejšiu pozíciu spomedzi veriteľov. Konkurzný správca chemičky zvolený veriteľmi Miroslav Duračinský pripravuje speňaženie majetku, z ktorého sa vyplatia pohľadávky. Kým obrovské pohľadávky Fondu národného majetku či Európskej komisie správca neuznal, k Istrokapitálu nemal námietky. "Pohľadávka Poštovej banky bola zákonne prihlásená a v plnej výške uznaná,“ povedal Duračinský.
V chemičke sa povráva, že Istrokapitál v konkurze kúpi predávaný majetok a výnos pôjde Poštovej banke. Potom by sa vlastník nezmenil, ale akcie firmy očistenej od dlhov by sa zhodnotili. Vláda Roberta Fica si síce cez zákon o strategických podnikoch vytvorila možnosť majetok chemičky prednostne kúpiť, či sa tak stane, je však otázne. „Cieľom štátu je predovšetkým udržať zamestnanosť. V záujme naplnenia tohto cieľa by štát v krajnom prípade podnik aj kúpil,“ hovorí šéf výkonného výboru Fondu národného majetku Vladimír Kocourek (Smer).