Fico: Interblue treba žalovať. Zmluva je podľa Medveďa skončená

Premiér Robert Fico si myslí, že vo veci nevyplatenia 15-miliónového doplatku z predaja voľných emisných kvót firme Interblue Group treba podať žalobu. Uviedol to na tlačovej besede po kontrolnej návšteve na ministerstve životného prostredia.

, 03.03.2010 11:47, aktualizované: 12:47
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

Ako ďalej dodal, v budúcnosti by mal o predaji emisných kvót, ktorými naša krajina disponuje, rozhodovať kolektívny orgán a nie len jeden minister. Minister životného prostredia Jozef Medveď uviedol, že by sa nemalo zabúdať na to, že Slovensko stále disponuje 35 miliónmi ton emisných kvót, ktoré odobralo firme Interblue Group, ktorá zanikla vlani v decembri. Tým, že firma zanikla, zanikol podľa Medveďa aj nárok na zazmluvnený predaj spomínaného množstva.

„Považujem zmluvu za skončenú a celú kauzu v podstate obchodovania s Interblue za skončenú,“ vyhlásil Medveď. Podľa ministra je tak možné predať na trhu ďalších 35 miliónov ton emisných kvót. „Tridsaťpäť miliónov ton emisií je k dispozícii na obchodovanie,“ poznamenal. Na ich nákup by podľa zmluvy mala opciu Interblue.

Slovensko v roku 2008 predalo americkej firme Interblue Group 15 miliónov ton voľných emisných kvót, ďalších 35 miliónov ton si firma zazmluvnila. Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura. Kritici predaja vyčítajú vláde jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami.

Fico: Rezort životného prostredia je „priekliaty“

Ministerstvo životného prostredia je „prekliate“ ministerstvo, povedal Robert Fico na kontrolnom dni envirorezortu. „Neviem, či je bežné, aby predseda vlády bol nútený odvolať v priebehu štyroch rokov troch nominantov jednej politickej strany z funkcie ministra,“ vysvetlil svoj výrok premiér. Fico počas tohto volebného obdobia odobral koaličnej SNS tento rezort a vzal ho pod spravovanie jeho strany Smer.

Po odobratí rezortu národniarom vlani v lete, ho dva mesiace spravoval vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD) a neskôr, v októbri obsadil vládny Smer kreslo Jozefom Medveďom. „Pán minister Medveď je nominantom technokratického charakteru. To nie je stranícky nominant,“ povedal Fico.

Od Medveďa premiér pri jeho menovaní očakával, že bude stabilizovať rezort a že napraví chyby svojich predchodcov. „Odňatie ministerstva spod politickej kontroly SNS som odôvodňoval, a stále trvám na tomto postoji, neschopnosťou nominantov SNS riadiť tento rezort. A urobili sa aj mnohé chyby, ktoré musí teraz minister Medveď naprávať a ja mu vôbec nezávidím, čo za štyri mesiace, spoločne s podpredsedom vlády Čaplovičom musí absolvovať, čo musí robiť, aké opatrenia musí prijímať a čo všetko stojí pred ním,“ povedal premiér.

Podľa Fica je v súčasnosti vďaka Medveďovi na ministerstve iná kultúra riadenia a normálne riadiace procesy. „Ministerstvo životného prostredia nebolo štandardne riadené, absentovali v ňom základné princípy riadenia,“ zhodnotil Medveď, ktorý podľa jeho slov nemal predstavu o tom, aké problémy mal rezort pred jeho nástupom. Dodal, že mal však výhodu, keď nastupoval po riadení rezortu vicepremiérom Čaplovičom, ktorý podľa neho naštartoval zmeny v riadení rezortu.

Fico vyzval ministra Medveďa, aby venoval veľkú pozornosť prechodu kompetencii envirorezortu pod ministerstvo pôdohospodárstva­. Premiér uviedol, že „supersilné“ ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja, ktoré vznikne, bude mať veľkú agendu, ale už od 1. júna budú pripravené delimitačné dokumenty a 1. júla už dôjde zo zákona k vzniku spomínaného nového ministerstva.

„Toto ministerstvo už bude mať všetky procesy pod kontrolou,“ dodal Fico. Prechodom ministerstva životného prostredia pod rezort pôdohospodárstva by malo dôjsť aj k zrušeniu krajských úradov životného prostredia, pričom právomoci tejto špecializovanej štátnej správy by prešli na obvodné úrady životného prostredia. Podľa Fica by tak vzniklo dvojzložkové riadenie, ktoré by tvorilo ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja a obvodné úrady. „Myslíme si, že tam tiež by malo prísť postupne k integrácii so všeobecnými obvodnými úradmi,“ uviedol Fico. Krajské úrady životného prostredia by podľa Fica mohli zaniknúť 1. júla, po začatí fungovania nového ministerstva. „Očakávam, že toto už bude úloha pre nového ministra,“ dodal Fico.

Podľa ministra Medveďa je dnes envirorezort tak pripravený, že jeho prechod pod nové ministerstvo bude bezproblémový a životné prostredie tam bude mať silnú pozíciu.

debata chyba