Mikolaj šafári. Je mu to jedno

Tisíce eur štát prerobí na technike, ktorú nakupuje minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Na obchode opäť zarobí firma Datalan, ktorá školám už predražené počítače dodáva. Len najmenšia položka z faktúry, USB kľúče, je o polovicu drahšia ako v klasickom obchode.

04.03.2010 06:27
Ján Mikolaj Foto:
Minister školstva Ján Mikolaj
debata

Spoločnosť Datalan znova uspela v súťaži, ktorú robil Mikolajov rezort. Podľa Vestníka Úradu verejného obstarávania spomedzi troch prihlásených firiem ponúkla najnižšiu cenu. Za stovky počítačov, notebookov, tlačiarní či USB kľúčov zinkasuje 9,6 milióna eur.

Takmer dvetisíc počítačov Mikolaj nakupuje za cenu, ktorá je o 30 percent vyššia ako cena vo veľkoobchode. Pri notebookoch Mikolaj nedokázal dosiahnuť ani takú cenu, akú ponúka internetový obchod pre bežných zákazníkov.

Súčasťou rámcovej zmluvy, ktorú podpísalo ministerstvo s Datalanom, je aj nákup 1 900 kusov USB kľúčov po 13,09 eura. Firma Fax and Copy ten istý kľúč na internete ponúka za 8,90 eura. Mikolaj ich teda kupuje o 47 percent drahšie, za čo by vyšlo ďalších 894 kľúčov.

Minister tvrdí, že súťaž nerobil preto, aby ušetril čo najviac peňazí. „Verejné obstarávanie má vygenerovať optimálnu cenu, nie najnižšiu,“ tvrdí Mikolaj.

Podľa šéfa mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša zmyslom centrálneho verejného obstarávania je práve to, aby sa dosiahla cena nižšia než maloobchodná. Nakupovať by sa teda malo lacnejšie než v klasických obchodoch či na internete. „Prirodzená reakcia zo stany ministra by bola, keby povedal, že dá vec preveriť. Nie, keď rovno vyhlásil, že všetko je v poriadku,“ vraví Šípoš.

Firma Datalan ceny obhajuje. „Cena dodávky výpočtovej techniky a príslušných služieb zodpovedá náročnosti a predmetu zákazky,“ reagovala marketingová riaditeľka Datalanu Eva Medvecká. Nejde o prvú zákazku Datalanu u Mikolaja. Naposledy v septembri dohodol obchod s počítačmi pre školy za takmer 22 miliónov eur. Podľa odborníkov ceny boli tiež privysoké.

Mikolajov rezort nakúpil aj 500 moderných veľkoplošných interaktívnych tabúľ SmartBoard, jednu za 2 380 eur. Spoločnosť MBJ Communication z Partizánskeho ich predáva o 182 eur lacnejšie. Pri takomto väčšom objeme by vedela ísť s cenou daného modelu pod 2 000 eur za kus. Za tie isté peniaze by mohol rezort mať o 95 tabúľ viac.

„Na trhu pritom existuje množstvo lacnejších alternatív,“ vraví konateľ spoločnosti Marcel Bohunský. Napríklad čínske tabule IQ board stoja 1 448 eur. Podľa Bohunského sú kvalitatívne porovnateľné a technologicky dokonca vyspelejšie.

Drahú techniku ministerstvo nakúpilo pre školy a svojich úradníkov. Mikolaj nevidí v súťaži problém. „Každý mal možnosť prihlásiť sa. Ten, kto sa prihlásil a mal optimálnu cenu, vyhral,“ zdôvodňuje. Podľa Datalanu porovnávanie zmluvných cien s maloobchodnými nie je namieste. „Považujeme to za irelevantné z dôvodu, že naša cena obsahuje okrem iných služieb aj distribúciu, príslušenstvo, predĺženú záruku a servisné zásahy do 24 hodín,“ uviedla Medvecká.

Príslušenstvo znamená pri lacnejších počítačoch podložku pod myš, pri drahších počítačoch ešte aj USB reproduktory. Predĺženú trojročnú záruku garantuje pri väčšej časti produktov už priamo výrobca, teda Datalan s ňou nebude mať starosť. Službou navyše je servisný zásah do 24 hodín.

Spoločnosť si viac účtuje aj za prácu IT špecialistov. Pre ministerstvo odpracujú dokopy 5 500 hodín. Za jednu hodinu si zoberú 100 eur, len v menšej miere si vyúčtujú 70 a 50 eur. „Pri takejto odbornosti sa ceny na trhu pohybujú do 60 eur za hodinu. V prípade takej veľkej zákazky by však cena mohla ísť nižšie,“ uviedol manažér konkurenčnej IT firmy. Ten požiadal o anonymitu, verejne kritizovať konkurenciu podľa neho v tejto branži znamená dostať sa na „čiernu listinu“. Na otázku, prečo sa do súťaže neprihlásili, manažér uviedol: „Ostatní vedeli, že je to dopredu dohodnuté. Kto by sa chcel vybíjať v tom, že bude robiť týždeň zbytočnú ponuku“.

Ceny, Mikolaj
Ceny, Mikolaj Ceny, Mikolaj
debata chyba