Počúvanie hymny prikázali aj hluchým žiakom

06.03.2010 11:00
posunková reč, hluchí
Zákon, ktorý školám nariaďuje povinné hranie hymny každý pondelok pred vyučovaním, nemá žiadne výnimky. Autor:

Povinné počúvanie hymny koalícia neodpustila ani nepočujúcim žiakom. V novom vlasteneckom zákone pozabudla aj na to, že škôlkari nevedia čítať. V materských školách má visieť text hymny a preambuly ústavy.

Štátna hymna má na školách znieť každý pondelok pred vyučovaním. Jej pravidelné vyhrávanie tento týždeň odobrila koaličná väčšina v parlamente. Nový zákon neurčuje žiadne výnimky, hymnu nariadili aj nepočujúcim deťom. „Dá sa žiakom vysvetliť, že teraz sa hrá hymna. Ale nemá zmysel to pravidelne opakovať,“ sťažuje sa riaditeľka Základnej školy pre sluchovo postihnutých na Ulici Karola Supa v Lučenci Ľuboslava Porubovičová. Do školy chodí 30 detí so sluchovým postihnutím.

Podľa zákona vo všetkých triedach štátnych škôl musí byť okrem textu hymny a preambuly ústavy aj štátny znak a zástava. „V škôlke si môžeme zaspievať hymnu, ale je absolútne nevhodné, aby sme v triedach mali text hymny a preambuly,“ kritizuje riaditeľka Materskej školy na Kolibskej ceste v Novej Bani Jozefína Ďurinová.

DISKUSIA: Myslíte si, že nový zákon zvýši vlastenecké cítenie Slovákov?

Vlastenecká výzdoba tried sa nedotkne cirkevných a súkromných škôl. „Netýka sa to ani vysokých škôl,“ tvrdil včera Mikolaj.

Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) vlastenecký zákon je v poriadku. „Vlastenectvo je príliš vážna vec, aby ste si z neho takúto srandu robili,“ vyčítal novinárom Fico.

Proti novému zákonu, ktorý napísali Ján Slota a Rafael Rafaj z SNS, sa pripravuje hromadný protest. Aktivisti z Iniciatívy za transparentnú demokraciu vyzvali ľudí, aby v stredu prišli protestovať pred Prezidentský palác v Bratislave. Od prezidenta Ivana Gašparoviča závisí, či zákon začne platiť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku