Počúvanie hymny prikázali aj hluchým žiakom

Povinné počúvanie hymny koalícia neodpustila ani nepočujúcim žiakom. V novom vlasteneckom zákone pozabudla aj na to, že škôlkari nevedia čítať. V materských školách má visieť text hymny a preambuly ústavy.

06.03.2010 11:00
posunková reč, hluchí Foto:
Zákon, ktorý školám nariaďuje povinné hranie hymny každý pondelok pred vyučovaním, nemá žiadne výnimky.
debata

Štátna hymna má na školách znieť každý pondelok pred vyučovaním. Jej pravidelné vyhrávanie tento týždeň odobrila koaličná väčšina v parlamente. Nový zákon neurčuje žiadne výnimky, hymnu nariadili aj nepočujúcim deťom. „Dá sa žiakom vysvetliť, že teraz sa hrá hymna. Ale nemá zmysel to pravidelne opakovať,“ sťažuje sa riaditeľka Základnej školy pre sluchovo postihnutých na Ulici Karola Supa v Lučenci Ľuboslava Porubovičová. Do školy chodí 30 detí so sluchovým postihnutím.

Podľa zákona vo všetkých triedach štátnych škôl musí byť okrem textu hymny a preambuly ústavy aj štátny znak a zástava. „V škôlke si môžeme zaspievať hymnu, ale je absolútne nevhodné, aby sme v triedach mali text hymny a preambuly,“ kritizuje riaditeľka Materskej školy na Kolibskej ceste v Novej Bani Jozefína Ďurinová.

DISKUSIA: Myslíte si, že nový zákon zvýši vlastenecké cítenie Slovákov?

Vlastenecká výzdoba tried sa nedotkne cirkevných a súkromných škôl. „Netýka sa to ani vysokých škôl,“ tvrdil včera Mikolaj.

Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) vlastenecký zákon je v poriadku. „Vlastenectvo je príliš vážna vec, aby ste si z neho takúto srandu robili,“ vyčítal novinárom Fico.

Proti novému zákonu, ktorý napísali Ján Slota a Rafael Rafaj z SNS, sa pripravuje hromadný protest. Aktivisti z Iniciatívy za transparentnú demokraciu vyzvali ľudí, aby v stredu prišli protestovať pred Prezidentský palác v Bratislave. Od prezidenta Ivana Gašparoviča závisí, či zákon začne platiť.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy