Fond tají ceny, hoci nemusí

Slovenský pozemkový fond poznamenali v tomto volebnom období škandalózne reštitúcie pod Tatrami. Pre to vláda dvakrát odvolala jeho vedenie. Fond spadá pod rezort pôdohospodárstva, ktorý ovláda HZDS. Postavenie vo fonde si po škandáloch posilnil aj Smer. Mať vplyv tejto inštitúcii znamená "rozhodovať o hospodárení s takmer štvrtinou poľnohospodárskych pôd na Slovensku", tvrdí Radovan Kazda z Konzervatívneho Inštitútu M. R. Štefánika.

08.03.2010 06:01
Tatry, hory, turizmus Foto:
Pozemky pod Tatrami sa stali obeťou škandalóznych reštitúcií.
debata

Podľa Kazdu fond funguje netransparentne, objavuje sa tam korupcia a klientelizmus. Priestor na korupciu vytvára práve určovanie ceny pri predaji, prenájme či vydávaní náhradných pozemkov. Cena sa totiž odvíja od úradných vyhlášok a býva dvoj- až trojnásobne nižšia ako trhová cena. Dohadujú ju úradníci fondu. „V prípade reštitúcií sú dnes známe zmluvy, v ktorých je rozdiel medzi úradnou a trhovou cenou pozemku odhadom až niekoľkostonásobný. Taký predaj môžeme potom prirovnať k legálnej krádeži,“ hodnotí Kazda.

Bývalá ministerka rezortu Zdenka Kramplová dala fondu povinnosť zverejňovať kúpne zmluvy na internete. Podľa zákona fond nesmie zverejniť rodné čísla kupujúcich, v skutočnosti však tají oveľa viac. V prípade kupcov fyzických osôb sú v zmluvách nečitateľné parcelné čísla, a najmä ceny, za ktoré fond pozemky predáva.

Kazda si myslí, že fond by mal prejsť zásadnou reformou. Navrhuje, aby sa časť nadbytočnej pôdy vyčlenila a predávala súťažou. K podobnému kroku sa však žiadna vláda doteraz neodhodlala.

SPF
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy