Preočkovanie proti suchotám sa má zrušiť

Jedenásťročným deťom už lekári nebudú pichať vakcínu proti tuberkulóze (TBC). Na Slovensku sa táto infekčná choroba vyskytuje už len veľmi zriedkavo. V roku 2008 sa objavilo iba 14 nových prípadov u detí.

08.03.2010 08:11
debata

Okolité krajiny Európskej únie už preočkovanie proti TBC zrušili. „Návrh na zrušenie tuberkulín negatívnych detí v 11. roku je v súčasnosti v legislatívnom procese,“ potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková.

Proti TBC sa na Slovensku povinne očkuje od roku 1953. Prvú vakcínu pichnú už v pôrodnici novorodencovi vo štvrtý deň jeho života. Preočkovanie v jedenástich rokoch sa týka len tuberkulín negatívnych detí – čiže takých, ktorým testy zistia nedostatok vytvorených protilátok.

Tuberkulóza, ktorá sa označuje aj ako suchoty, je infekčná choroba. Postihuje hlavne pľúca, baktérie však môžu zasiahnuť aj lymfatické uzliny, kosti, kĺby, mozgové blany, obličky, kožu i oči. Šíri sa kvapôčkami. Pacient sa pri nej cíti slabý, malátny, potí sa a môže mať mierne zvýšenú teplotu. Ak ochorenie postihne dýchacie orgány, spôsobí bolesti na hrudníku, kašeľ a môže sa objaviť aj vykašlávanie krvi.

Šramková spresnila, že na Slovensku v súčasnosti prebieha očkovanie proti 11 infekčným chorobám. Sú vypísané v očkovacom kalendári, ktorý úrad verejného zdravotníctva každý rok aktualizuje. Od minulého roku pribudlo ako povinné očkovanie proti pneumokokom, ktoré zapríčiňujú zápal pľúc, stredného ucha či zápal mozgových blán.

Na Slovensku sa vo februári spustila petícia proti povinnému očkovaniu. Jeho odporcovia chcú zmeniť všetky zákonom nariadené očkovania na dobrovoľné. „My sa nebránime diskusii, ale na základe vedecky podložených dôkazov,“ poznamenala predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcionologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková.

Výskyt ochorení ako je záškrt, tetanus alebo čierny kašeľ je buď nulový alebo veľmi zriedkavý. Tieto nebezpečné choroby sú však odborníkov stále veľkou hrozbou.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy