Ženy vrátili premiérovi červené ruže. Všetko najlepšie k MDŽ, odkázal Fico

Premiér Robert Fico v reakcii na výhrady, ktoré mu adresovali pri príležitosti Medzinárodného dňa žien predstaviteľky ženských organizácií Možnosť voľby a Queer Leaders Forum ženám zablahoželal k ich sviatku.

, 08.03.2010 12:36, aktualizované: 17:47
Ženy, Fico Foto:
Ženské organizácie vyjadrovali protest proti údajne sexistickým vtipom premiéra Roberta Fica.
debata

„Teším sa na stretnutie so ženami v Hlohovci, Ružomberku, Martine a Bratislave,“ dodal Fico. Zároveň podotkol, že vláda neprijala žiadne opatrenie, ktoré by zhoršovalo postavenie žien a „už vôbec nebolo prijaté žiadne opatrenie, ktoré by zavádzalo nerovnosť medzi mužmi a ženami.“

Podľa Fica je rozdiel v odmeňovaní mužov a žien dlhodobý problém nielen na Slovensku. „Je to vec prístupu zamestnávateľov k ženám a mužom,“ uviedol s tým, že vláda nemá žiaden nástroj, ako prinútiť zamestnávateľov, aby ohodnotili ženy rovnako ako mužov. Výraznejšiemu zapájaniu žien do verejného života by podľa premiéra prispelo zvyšovanie životnej úrovne.

„Aby mali väčší priestor pre seba, ale najmä aby mali priestor na verejné funkcie, verejnú prezentáciu. … Dajme tomu taký prirodzený postup, nerobme na tento účel nejaké silové zákony, nedávajme kvóty, že musí toľko alebo toľko,“ dodal.

Ženy premiérovi symbolicky vrátili ruže

Zástupkyne ženských organizácií premiérovi symbolicky vrátili červené ruže, ktoré so svojimi spolustraníkmi dáva pri príležitosti MDŽ ženám na stretnutiach vo viacerých mestách na Slovensku. Protestujúcim sa nepáči, že Fico zabudol na pôvodný zmysel, prečo tento sviatok vznikol. Predstaviteľky ženských organizácií tiež odovzdali otvorený list, ktorý už na internete podpísalo 200 sympatizantov. Fica v ňom upozorňujú, že demokracia nekráča ruka v ruke s diskrimináciou žien a pýtajú sa ho, čo urobil pre to, aby sa situácia zmenila.

„Ste premiérom krajiny, ktorá sa zaviazala, že bude napĺňať svoje záväzky v oblasti ľudských práv žien a rodovej rovnosti. Namiesto ich napĺňania rozprávate sexistické vtipy, ktoré nás urážajú a ktoré prispievajú k šíreniu rodovej nerovnosti,“ uvádza sa v otvorenom liste. Protestujúci vyzývajú premiéra, aby sa za svoje slová ospravedlnil a urýchlene podnikol všetky kroky, aby sa záväzky v oblasti ľudských práv žien začali napĺňať. Počas svojho príhovoru pred úradom vlády protestujúci držali transparenty, ktorými upozorňovali, že ženy na Slovensku majú stále nižšie platy ako muži a lesby sú podľa nich ženy druhej kategórie.

Fico nepochopil, o čom je jeho zodpovednosť, tvrdia občianske združenia

Výrok premiéra Roberta Fica, že vláda nemá žiadny nástroj na to, aby prinútili zamestnávateľov ohodnocovať prácu žien rovnako ako prácu mužov odsúdili viaceré občianske združania. Združenia Občan, demokracia a zodpovednosť, OZ Možnosť voľby, Záujmové združenie žien ASPEKT, Queer Leaders Forum a Slovensko-český ženský fond vo svojej správe tvrdia, že tieto slová len odrážajú, ako Fico nepochopil zodpovednosť svojej vlády.

„Máme ďakovať za to, že vláda sa snaží nezhoršovať diskrimináciu žien? Veď povinnosťou vlády je prijať všetky opatrenia na odstránenie diskriminácie a nielen udržiavať existujúci stav. Vláda stále o rodovej rovnosti nerozmýšľa ako o niečom, čo musí byť premietnuté vo všetkom, čo sa deje na úrovni verejných inštitúcií. Často sa tiež vyhovára na nedostatok zdrojov – avšak opomína pri tom fakt, že každé jedno euro musí byť vynaložené tak, aby odrážalo požiadavku napĺňať ľudské práva žien,“ reaguje Adriana Mesochoritisová z občianskeho združenia Mož­nosť voľby.

Vláda podľa predstaviteľov združení nemá ponechať situáciu na samovývoj, ale aktívne pristupovať k odstraňovaniu diskriminácie žien. „Je veľa krokov, ktoré vláda mohla spraviť a nespravila. Napríklad rozviazať ruky inšpektorátom práce, aby mohli zisťovať diskrimináciu na pracoviskách alebo zabezpečiť vzdelávanie na súdoch o antidiskriminácii a ľudských právach žien,“ uviedla Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

debata chyba