Fico: Sólyom chce rozbíjať Slovensko, vláda bude protestovať

Premiér Robert Fico ostro odmietol požiadavku maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, aby sa Maďari na Slovensku učili slovenčinu ako cudzí jazyk. Sólyom podľa neho chce takýmito výrokmi rozbíjať a oslabovať Slovensko. Vláda bude proti vyjadreniam susednej hlavy štátu oficiálne protestovať.

15.03.2010 15:37 , aktualizované: 17:22
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata

„Ide o zákerný a premyslený útok voči Slovenskej republike,“ uviedol Fico. „Takáto zmena by viedla k ďalšiemu prehĺbeniu neznalosti slovenského štátneho jazyka. Na Slovensku by vznikla početná skupina mladých ľudí bez elementárnej znalosti slovenského štátneho jazyka,“ dodal.

Sólyom cez víkend v srbskej Vojvodine vyhlásil, že žiaci maďarskej menšiny by sa na Slovensku, v Srbsku či v Rumunsku mali učiť štátny jazyk ako cudziu reč. Takýto postup by však podľa Fica mohol maďarskej menšine na Slovensku uškodiť. Už v súčasnosti totiž v krajine žijú žiaci a študenti, ktorí neovládajú slovenčinu tak, ako je potrebné na uplatnenie sa v bežnom živote, pripomenul premiér.

Lajčák o diplomatickej ceste zatiaľ nehovorí

Fico tiež maďarského prezidenta požiadal, aby nezasahoval do vnútorných záležitostí Slovenska. Oficiálny protest mu zrejme bude tlmočiť minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru). Podľa neho maďarský prezident už viackrát prejavil necitlivosť k susedným krajinám, kde žije maďarská menšina.

„Považujeme za nevhodné, neeurópske a kontraproduktívne pre dobré susedské vzťahy, keď takéto sporné vyjadrenia týkajúce sa Slovenska adresuje z tretích krajín, hoci si musí uvedomovať negatívne následky, aké to bude mať na naše susedské vzťahy,“ píše sa v stanovisku, ktoré poskytol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano. László Sólyom by sa mal podľa rezortu ako hlava štátu starať v prvom rade o to, aby si jeho vlastný štát plnil medzinárodné záväzky vo vzťahu k menšinám. Na to ho najnovšie upozornila Rada Európy, keď konštatovala, že „Maďarsko prijalo taký prístup, pre ktorý bude ťažké zachrániť menšinové jazyky pred zásadným úpadkom.“

Ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nepovedalo, či Slovensko využije na riešenie situácie aj diplomatickú cestu, ako to avizoval premiér. Lajčák je totiž od nedele do piatka na zahraničnej pracovnej ceste na južnom Kaukaze.

SMK: Fico a Maďarič reagovali precitlivene

SMK považuje re­akciu premiéra Fica a ministra kultúry Mareka Maďariča na slová prezidenta Maďarskej republiky Lászlóa Sólyoma za precitlivenú. Strana upozorňuje, že téma výučby akéhokoľvek jazyka je odbornou a nie politickou záležitosťou, pričom je potrebné zohľadniť moderné metodické parametre výučby daného jazyka.

„Je všeobecne známe, že slovenský jazyk patrí do rodiny slovanských jazykov a jazyk maďarský do rodiny ugrofínskych. Je teda logické, že táto odlišnosť sa má rešpektovať aj pri výučbe daného jazyka,“ odkázala SMK po svojej hovorkyni Eve Dunajskej. Podľa SMK je vyjadrenie Roberta Fica pravdepodobne len reakciou na jeho nedeľňajšie poukázanie na nízku kvalitu a nepremyslený spôsob prípravy zákona o vlastenectve a snahou o prekrytie tejto politickej chyby.

Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom výrazne ochladli po nástupe Ficovej vlády v roku 2006, ktorej členom je aj národne orientovaná SNS. V minulom roku sa ešte viac zhoršili po tom, čo Bratislava zakázala vstup na slovenské územie maďarskému prezidentovi. Ten sa chcel 21. augusta, teda v deň výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa, na ktorom sa podieľala aj maďarská armáda, zúčastniť odhalenia sochy uhorského kráľa Štefana v Komárne. Situáciu následne upokojovali premiéri oboch štátov.

debata chyba