Pred návštevou šéfa Kremľu sa riešil kuriózny problém

Prvý deň prehliadka čestnej stráže a následne slávnostná večera, druhý deň séria rokovaní. Ruský prezident priletí na Slovensko v utorok podvečer a jeho autokolóna sa hneď presunie k sídlu hlavy štátu. Ivan Gašparovič a Dmitrij Medvedev sa na úvod stretnú za prestretým stolom v Prezidentskom paláci.

06.04.2010 12:24
Dmitrij Medvedev Foto:
Dmitrij Medvedev priletí na Slovensko bez manželky Svetlany, ktorej účasť bola v poslednej chvíli zrušená.
debata

Návšteva sa pripravovala niekoľko mesiacov. Obidve strany museli riešiť kuriózny problém – Medvedev mal prísť presne na 65. výročie oslobodenia Bratislavy. Zistilo sa však, že 4. apríl pripadá na Veľkonočnú nedeľu. „Prvý apríl má prívlastok žartovný, navyše sa už začína Veľká noc a nebýva zvykom uctiť si pamiatku padlých vojakov v predstihu. Vznikla zhoda, že návšteva hneď po sviatkoch je správna voľba,“ poznamenal nemenovaný diplomatický zdroj.

Očakáva sa, že Gašparovič a Medvedev podpíšu deklaráciu o spoločných dejinách. Jej ústredným motívom má byť odmietnutie spochybňovania výsledkov druhej svetovej vojny. Otázne je, či slovensko-ruský pohľad na históriu odzrkadlí aj povojnový vývoj, ktorý znamenal existenciu Československa pod vplyvom Moskvy vrátane okupácie v auguste 1968.

Počas dvojdňového pobytu sa šéf Kremľa asi zoznámi s chýrečnou slovenskou pochúťkou. „Možno si pochutí na dobre známej husacine s lokšami. Určite spozná vašu bohatú gastronómiu,“ podotkol Michail Margelov, predseda zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu.

Slovenské špeciality si neužije manželka ruského prezidenta Svetlana. Jej účasť bola zrušená na poslednú chvíľu. „Ruská strana nám to oznámila v nedeľu večer. Dôvod neuviedla,“ vysvetlil hovorca prezidenta Marek Trubač. Dodal, že takéto zmeny sa stávajú. „Pre nás je kľúčová návšteva hlavy štátu,“ uzavrel.

V stredu večer po koncerte Alexandrovcov naberie ruský prezidentský špeciál kurz do Prahy. Medvedev podpíše v Česku dôležitú dohodu o odzbrojovaní so šéfom Bieleho domu Barackom Obamom. Prezident USA si tam naplánoval aj stretnutie so štátnikmi zo strednej a východnej Európy. Na večeru pozval i slovenského premiéra Roberta Fica.

debata chyba