Medvedev si po Slavíne vypočul Alexandrovcov a odletel do Prahy

, 07.04.2010 18:20, aktualizované: 19:41
Medvedev na Slovensku
Piétny akt pri príležitosti 65. výročia oslobodenia Bratislavy sa za účasti ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva uskutočnil pri pamätníku na Slavíne. Nechýbala ani slovenská politická špička. Autor:

Treba si pamätať pamiatku mladých ľudí, ktorí položili život za demokratickú Európu a odsúdiť prejavy neonacizmu a xenofóbie, zhodli sa pri pomníku padlých sovietskych hrdinov na Slavíne v Bratislave prezidenti Slovenska a Rusku Ivan Gašparovič a Dmitrij Medvedev.

Ako vyhlásil Medvedev, na Slovensku padlo 60-tisíc príslušníkov Červenej armády, čo je vysoká cena za slobodu, ktorú si treba stále pripomínať, aby ju poznali aj ďalšie generácie. „Máme šancu sa rozvíjať vďaka nim,“ vyhlásil ruský prezident. Vďaka miliónu sovietskych životov je teraz Európa „slobodná a demokratická, krásna a prekvitajúca,“ myslí si Medvedev.

„Šesťdesiatpäť rokov je život troch generácií, ktoré aj zásluhou tu pochovaných mladých ľudí mohli žiť svoj život v mieri a bez vojnových hrôz. Mnohí si to už neuvedomujú dostatočne jasne. Akoby čas nielen zmierňoval žiaľ, ale aj zahládzal v našej pamäti memento vojny, akoby odosobňoval hrdinstvo mŕtvych aj žijúcich bojovníkov proti fašizmu,“ vyhlásil Gašparovič. Zároveň spolu s Medvedevom vyzval všetkých k bdelosti, lebo Európou znova znejú hlasy neonacistov a „hnutí popierajúcich základné ľudské práva a slobody a vyzývajúcich k násilným zmenám povojnových hraníc“.

Premiér Robert Fico sa tiež poklonil vojakom, sklonil sa pred ich „pamiatkou, mladosťou a odvahou“. Ako tvrdí, „slovenské dejiny sú spojené s oslobodením a Červenou armádou. Na tom nič nezmení nejaký novodobý historický vykladač.“ Fico by nechcel k pamätníku pristupovať s pátosom, no s úctou. Prekážajú mu skateboardisti, ktorí ničia mramor na Slavíne. Myslí si, že je vhodnejšie, aby to bolo miesto pre májové stretnutia mladých zaľúbených študentov. „Práve tu prežívaná láska je azda najkrajšou hudbou pre pochovaných ruských vojakov,“ vyhlásil.

Na bratislavskom Slavíne pri príležitosti 65. výročia oslobodenia hlavného mesta obaja prezidenti položili vence. Najskôr si pamiatku vojakov uctili obaja prezidenti so svojimi delegáciami, po nich predseda parlamentu Pavol Paška, premiér Fico, zástupcovia parlamentu a jedenásti ministri Ficovho kabinetu. Svojim druhom v boji sa poklonili aj pamätníci druhej svetovej vojny z československej aj Červenej armády. Bratislavu spod fašistickej nadvlády oslobodili sovietski vojaci 4. apríla 1945. Medvedev na Slovensko prišiel práve počas osláv 65. výročia oslobodenia slovenského hlavného mesta Červenou armádou, čo naši politickí predstavitelia privítali.

Slavín je pamätník a jediný funkčný vojenský cintorín v Bratislave. Postavili ho v rokoch 1957 až 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta 3. apríla 1960. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V šiestich masových a v 278 individu­álnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli počas bojov druhej svetovej vojny.

Medvedev si užíval Alexandrovcov, do Prahy odišiel s meškaním

Podvečer ukončil ruský prezident Medvedev dvojdňovú návštevu Slovenska a z Bratislavy odletel do Prahy. Pred svojim odchodom do českej metropoly si pozrel koncert známeho ruského súboru Alexandrovcov, jeho lietadlo malo oproti pôvodnému programu zhruba hodinové meškanie.

Návšteva Medvedeva si vyžiadala viaceré bezpečnostné opatrenia. Na bezpečnosť ruskej delegácie dohliadalo takmer tisíc policajtov.

Dmitrij Medvedev v prezidentskom paláci v...
Ruský prezident Dmitrij Medvedev (vľavo) s...
+17Ruský prezident Dmitrij Medvedev (vľavo)...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

49,99
Passion žlté ruže

Passion žlté ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk