Medvedevova návšteva bola predvolebná, myslia si v SDKÚ

V záujme Slovenska je rozvíjať dobré vzťahy s Ruskom, ale nie takým spôsobom, aký ukázali pri nedávnej návšteve ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Vyhlásil to na tlačovej besede zahranično-politický expert SDKÚ Milan Ježovica.

08.04.2010 17:53
Medvedev, Gašparovič Foto:
SDKÚ sa nepáči, že Medvedev navštívil len určitých politických predstaviteľov, nie Slovensko.
debata

Poslankyňa Národnej rady SR Magdaléna Vášáryová spomenula návštevy ruského premiéra Vladimira Putina v Indii a najmä v poľskej Katyni. Tvrdí, že najmä Poliaci dosiahli veľké veci, keď sa im podarilo, že Putin potvrdil vinu Sovietov na masakri.

„V tomto porovnaní slovenská vláda vyzerá ako hoviadka, ktoré odovzdane stoja so sklonenou hlavou. A proti nám stoja Poliaci ako ušľachtilé kone, ktoré bojujú za svoje národné záujmy – chcú dobré vzťahy s Ruskou federáciou, ale nikdy nesklonia hlavy. To, čo sme urobili my,“ vyhlásila. Medvedevovu návštevu považuje za predvolebnú, pretože Medvedev „navštívil len určitých politických predstaviteľov, nie Slovensko“.

Ministerstvo zahraničných vecí hovorí o vyhlásení oboch prezidentov, že nebolo účelom prijať prelomové vyhlásenie prezidentov. „Ak nie je účelom vyhlásení zásadným a jasným spôsobom sa vyjadrovať k tomu, k čomu sa majú vyjadrovať, načo sú nám také vyhlásenia?“ pýta sa Ježovica. Pri návšteve mu chýbala akákoľvek zmienka o roku 1968 či Slovenskom národnom povstaní. To dlžíme všetkým, ktorých okupácia zasiahla, sebe samým aj generáciám po nás, podotkol Ježovica. Vo vyhláseniach sa však balansovalo bremeno druhej svetovej vojny. „My si myslíme, že všetci členovia protihiterovskej koalície znášali bremeno druhej svetovej vojny. Na lekárnických váhach hovoriť o tom, že niekto znášal väčšie a niekto znášal menšie bremeno je fackou do tváre všetkých obetí vojny,“ vyhlásil Ježovica.

Ježovica tvrdí, že návštevou sa len prehĺbila nerovnováha vo vzťahoch aj z ekonomického hľadiska. Ako tvrdí Vášáryová, Rusko chcelo už v minulosti presadiť, aby Slovensko platilo licencie za zbrane, ktoré sa na jeho území vyrobia, lebo ide o sovietsky patent. Keď ona bola štátnou tajomníčkou, pri rokovaniach to nedovolili.

Teraz v Bratislave Medvedev s Gašparovičom podpísali Dohodu medzi vládou SR a vládou RF o vzájomnej ochrane práv na výsledky duševnej činnosti, ktoré sú využívané a získavané v procese dvojstrannej vojensko-technickej spolupráce. Vášáryová je „zhrozená“ a tvrdí, že táto ratifikácia bude mať „ďalekosiahle následky“. Ďalšou dohodou zase vláda podporila ruský monopol v Jaslovských Bohuniciach.

debata chyba