Hlasy Slovákov zo zahraničia výsledok volieb neovplyvnia

V českých parlamentných voľbách rozhodli pred štyrmi rokmi o tesnom víťazstve ODS hlasy českých občanov, ktorí volili zo zahraničia. Na Slovensku podobná situácia nehrozí. Aj napriek tomu, že voliť zo zahraničia by mohlo v júni viac ako 300-tisíc Slovákov, ich hlasy voľby neovplyvnia.

09.04.2010 08:05
debata

Náš spôsob hlasovania prostredníctvom pošty je totiž taký zložitý, že ľudí, ktorí sú v zahraničí, odrádza od toho, aby svoje právo voliť takýmto spôsobom využili.

V susednom Česku volia ľudia žijúci alebo zdržujúci sa v čase volieb v zahraničí na veľvyslanectvách na základe voličských preukazov. Na Slovensku musia voliť poštou, čo je pomerne náročné. Navyše musia poznať aj presné termíny, dokedy treba požiadať úrady o možnosť voliť.

Do roku 2002 sa zahraničný Slovák mohol zúčastniť na voľbách, ak bol v deň ich konania na Slovensku. Volebnej komisii stačilo predložiť platný slovenský pas. Od roku 2004 musí voliť výlučne prostredníctvom pošty tak, že v predstihu požiada o zapísanie do osobitného zoznamu.

Aby mohol odvoliť, musí až trikrát ísť na poštu – poslať žiadosť, vyzdvihnúť si hlasovacie lístky a potom ich odoslať.

O problémoch hovorí aj Denisa Paulenová z Miestneho úradu v Petržalke. „Ľudia si mýlia prechodný a trvalý pobyt v zahraničí. Potom musíme od nich žiadať, aby nám dodatočne zaslali potrebné doklady,“ upozorňuje.

O zjednodušení systému zatiaľ politici len hovoria, konkrétne kroky chýbajú. „V roku 2014 bude super volebný rok, dovtedy by sa mal vytvoriť jednotný volebný kódex pre všetky typy volieb. To je však úloha už pre novú vládu,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.

Pred štyrmi rokmi poslalo svoj hlas z cudziny 3,5 tisíca Slovákov. Tých, čo mali v zahraničí trvalý pobyt, bolo 543 a 49 percent z nich dalo svoj hlas Dzurindovej SDKÚ. Za Ficov Smer, ktorý voľby vyhral, hlasovalo len 13,5 percenta zahraničných voličov.

Analytici si myslia, že o hlasovanie prostredníctvom pošty nebude veľký záujem ani v júnových parlamentných voľbách. „Záujem bude minimálny najmä pre administratívnu náročnosť,“ myslí si Martin Slosiarik z agentúry Focus.

Na petržalskom miestnom úrade o takýto spôsob hlasovania doteraz požiadalo 104 ľudí žijúcich v zahraničí prechodne a 207 s trvalým pobytom. „Najviac žiadostí máme z Česka, Nemecka a Veľkej Británie. Hlasovať poštou majú záujem aj Slováci, ktorí sú v Tasmánii, Číne, Dubaji či na Novom Zélande,“ hovorí Denisa Paulenová z úradu.

Úrady predpokladajú, že možnosť poslať svoj hlas poštou využijú hlavne Slováci v Českej republike, Rakúsku, vo Švajčiarsku či v Nemecku.

Najväčšia slovenská komunita žije v USA. Prevažná väčšina jej členov však nespĺňa stanovené podmienky, aby mohli voliť. Nemá platný slovenský pas alebo osvedčenie o štátnej príslušnosti.

Slovenskí občania môžu o zápis do osobitného zoznamu voličov požiadať do 23. apríla.

grafika voľby
debata chyba