Fico bojuje proti kríze dotovaním kúpaliska

Vláda bojuje proti 25-percentnej nezamestnanosti v okrese Veľký Krtíš budovaním letného kúpaliska. Na stredajšom výjazdovom zasadnutí v Krtíši chce totiž dva mesiace pred voľbami prideliť mestu dotáciu 400-tisíc eur na dostavbu kúpaliska. Premiér plánuje na stredajšom rokovaní z rezervy vlády rozdeliť ešte 1,66 milióna eur - na opravy ciest a škôl.

19.04.2010 21:00
bazén, kúpalisko Foto:
Ilustračné foto
debata (72)

„Ide o zhodnotenie potenciálu cestovného ruchu, ktorý môže vytvárať pracovné miesta a príjmy regiónu,“ vysvetľuje dotáciu na kúpalisko Dagmar Hlavatá z ministerstva hospodárstva. „Určite je tiež lepšie, aby mládež v okrese Veľký Krtíš mala kde športovať namiesto popíjania a drogovania niekde po pivniciach, lebo nie sú možnosti na iné zmysluplné využitie voľného času,“ tvrdí.

Primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš na dotácii pre kúpalisko nevidí nič zlé. „Akékoľvek peniaze sa samospráve hodia a zobral by som ich od akejkoľvek vlády, lebo to odľahčí mestský rozpočet. Navyše, okolie kúpaliska patrí do športového areálu, takže nebude problém s jeho využitím.“ Surkoš hovorí, že pre mesto a región žiadal ešte viac peňazí. „Skromný som nebol, ale nakoniec sme sa dohodli na kompromise.“ Významná časť peňazí (264-tisíc eur) má ísť aj na miestne gymnázium. „Je v hroznom stave a špatí mesto,“ hovorí primátor.

Vláda Roberta Fica na výjazdových zasadnutiach rozdala regiónom 15 miliónov eur. „Ide o politický marketing s otáznou efektivitou,“ tvrdí Peter Goliaš z INEKO. „Je to nesystémové, ničí to nezávislosť samosprávy a navyše netransparentné,“ pridáva sa aj Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. „Nie je jasný kľúč, prečo niektoré obce dostanú peniaze a iné nie. Dalo by sa povedať, že ide o zneužívanie peňazí všetkých daňovníkov,“ tvrdí Košťál.

Vláda má každý rok rezervu vo výške 11,6 milióna eur a k tomu má premiér ešte ďalších päť miliónov. Tento rok pre nedostatok peňazí klesla rezerva Roberta Fica na 1,66 milióna eur. Doteraz rozdala vláda na výjazdových zasadnutiach bezmála 15 miliónov eur. Väčšinu práve na opravy mestských budov.

Podľa Košťála by pre rozdeľovanie mali byť stanovené prísne pravidlá, „aby peniaze nemohli byť použité na základe rozhodnutia jedného človeka“.

Čo doteraz zaplatila vláda z rezervy

  • Topoľčany – 465-tisíc eur za opravu športovej haly a strechy plavárne
  • Svidník – 500-tisíc eur za dom kultúry
  • Brezno – 500-tisíc eur za viacúčelovú športovú halu
  • Stará Ľubovňa – milión eur za opravu športovej haly
  • Stará Ľubovňa – milión eur za rekonštrukciu hradu
  • Levice – 680-tisíc eur za cestu k jadrovej elektrárni Mochovce
  • Komárno – 330-tisíc eur za športovú halu
  • Holíč – 553-tisíc eur za dokončenie základnej školy
  • Vysoké Tatry – milión eur za cyklistický chodník Poprad – Starý Smokovec
  • Bardejov – 677-tisíc eur za opravu opevnenia
72 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy