Prípad napadnutej učiteľky už riešia politici

Začalo sa to ako potýčka dvoch detí, teraz problém riešia na najvyšších miestach. O prípad učiteľky, ktorú v piatok v základnej škole v Spišských Vlachoch napadli rodičia jednej žiačky, sa už zaujíma nielen polícia a vicepremiér, ale aj rezorty vnútra, školstva a sociálnych vecí.

27.04.2010 09:36
Žehra Foto:
Pätnásťročná ôsmačka sa pobila s rómskym spolužiakom a keď ich učiteľ od seba oddelil, mobilom privolala rodičov. Tí zaútočili na učiteľku, ktorá s incidentom nemala nič spoločné. Rodičia žijú v rómskej osade v obci Žehra (na snímke).
debata (40)

„Zamiešali sa do toho rôzne inštitúcie, so všetkými sme rokovali na obecnom úrade v Žehre,“ informoval včera riaditeľ základnej školy Pavol Gubka. „Incident sa pokúsia veľmi rýchlo vyšetriť. Chápu, že ide o širší problém, ktorý treba riešiť.“ Okresný policajný riaditeľ zo Spišskej Novej Vsi Jaroslav Dulík potvrdil, že chcú prípad uzavrieť čo najskôr. „Začali sme trestné stíhanie pre prečin výtržníctva a evidujeme i jeden priestupok týkajúci sa občianskeho spolunažívania,“ povedal.

Prípad je o to citlivejší, že ide o Rómov z osady v obci Žehra. Práve odtiaľ pochádza 15-ročná ôsmačka, ktorá sa na vyučovaní najprv pobila so spolužiakom, a keď ich učiteľ od seba oddelil, mobilom privolala rodičov. Tí o niekoľko minút dorazili do školy, kde napadli učiteľku, ktorá s incidentom nemala nič spoločné.

Gubka priznal, že ťažkosti s agresívnymi deťmi a rodičmi sú u nich na dennom poriadku. Doteraz sa však stretávali len so slovnými útokmi a vulgárnymi nadávkami. „Ak im nevyjdeme v ústrety, hneď sa staneme ich terčom.“ Najväčšie problémy sú s rómskymi deťmi, ktorých je v škole asi tretina.

Podobné skúsenosti majú aj iné školy, ktoré navštevujú deti z rómskych osád. V decembri 2008 sa obeťou útoku rómskej žiačky a jej matky stala učiteľka špeciálnej triedy v základnej škole v Plaveckom Štvrtku. Tiež sa to začalo ako konflikt medzi deťmi. Keď ich učiteľka chcela upokojiť, 13-ročná žiačka po nej hodila stoličku a ťahala ju za vlasy. Vedenie školy privolalo na pomoc obecnú políciu, ktorá žiačku predviedla na svoju stanicu. „Keď prišla jej matka, udrela ma do tváre. Policajti, našťastie, hneď zakročili. Vyviedli ju von, kde sa ešte aj s nimi naťahovala,“ opísala Pravde napadnutá učiteľka Gabriela Hanousková. Ako dodala, o incidenty s rodičmi a žiakmi nie je v jej škole núdza, no spravidla nepresiahnu rovinu slovných výpadov.

Útoky na učiteľov mal obmedziť zákon o pedagogických zamestnancoch, ktorý platí od začiatku roka. Učiteľov postavil na úroveň verejných činiteľov, čo im malo zabezpečiť väčšiu ochranu a vyššie postihy pre útočníkov. Zákon sa však v praxi ťažko realizuje, keďže trestnú zodpovednosť nesú iba žiaci starší ako 14 rokov. „Nám však väčšinu problémov robia mladší, deti vo veku od 12 do 14 rokov,“ upozornila Hanousková.

Podľa odborníkov zákon nie je zlý. Pre deti mladšie ako 14 rokov by sa mohli použiť iné opatrenia, ako napríklad inštitút ochrannej výchovy. „Represia všetko nevyrieši. Treba prevenciu, aby sa také prípady nestávali,“ hovorí Jaroslav Ivor, dekan z Bratislavskej vysokej školy práva. Na Slovensku mu chýba seriózna kriminologická analýza, ktorá by sa spomenutým problémom zaoberala.

40 debata chyba