Fair-Play: KDH-áci využívajú až štyri kancelárie na hlavu poslanca

Najviac poslaneckých kancelárií na jedného zákonodarcu má poslanecký klub KDH, na jedného vychádza 4,1 kancelárie. Naopak, slotovci majú na jedného poslanca len jednu kanceláriu.

02.05.2010 16:18
parlament, nrsr, Národná rada Foto:
Budova Národnej rasy SR.
debata (44)

Vyplýva to z monitoringu poslaneckých kancelárií za rok 2009, ktorý uskutočnila Aliancia Fair-Play. Najviac kancelárií, sedem, má prenajatých Mária Sabolová z KDH.

František Pauliny, ktorý monitoring spracovával, za najväčší paradox považuje to, že najviac poslaneckých kancelárií – 33, sa nachádza v Bratislave, kde majú všetci poslanci k dispozícii svoje kancelárie na Západnej terase Bratislavského hradu. Napriek tomu si mnohí nechávajú preplácať aj ďalšie priestory, niektoré veľmi blízko k hradu. Napríklad agentúra Smer, v ktorej sa nachádza najviac kancelárií, je vzdialená iba 1,2 kilometra od hradu.

Niektorí zákonodarcovia majú zase viacero kancelárií, ktoré si nechávajú preplácať, v minimálnych vzdialenostiach od seba. Napríklad Sergej Chelemendik zo SNS má dve kancelárie na tej istej bratislavskej adrese – na Cintorínskej ulici, rovnako je na tom aj Tibor Lebocký zo SNS so svojimi kanceláriami vo Zvolene. Iba 0,2 kilometra od seba sú vzdialené kancelárie nezaradeného poslanca Juraja Lišku v Trnave a podobne aj Stanislava Kahanca v Prešove. Mesačný limit na kancelárie pre jedného zákonodarcu, ktorý prepláca Kancelária Národnej rady SR, je 896,24 eura.

V trnavskom VÚC je sústredených 25 kancelárií, čo je najmenej zo všetkých krajov a v Prešovskom samosprávnom kraji je ich najviac – 40. Najmenšou obcou na Slovensku, v ktorej si prenajal poslanec kanceláriu, sú Dolné Saliby s necelými dvomi tisíckami obyvateľov. Je ním József Berényi z SMK, ktorý má v tejto obci trvalé bydlisko. Kanceláriu v mieste trvalého pobytu má prenajatú 77 zákonodarcov, ôsmi majú v svojom bydlisku minimálne dve.

44 debata chyba