Trinásťročných preočkujú proti čiernemu kašľu, aby ochránili dojčatá

03.05.2010 10:59
Očkovanie, injekcia
Ilustračné foto. Autor:

Obávaný čierny kašeľ, ktorý v minulosti spôsoboval epidémie, ale očkovaním sa ho na dlhé roky podarilo zneškodniť, opäť naberá na sile. Len za prvé tri mesiace tohto roku slovenskí lekári nahlásili takmer 300 prípadov. Ešte pred pár rokmi ich bolo len dvadsať za celý rok.

„Čierny kašeľ už nie je iba ochorením detského veku, aj to ochorenie sa mení,“ upozorňuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková. K výraznému nárastu ochorení najmä u starších detí a mladých dospievajúcich došlo v roku 2008 a minulý rok tento trend pokračoval. Chorobnosť stúpa aj v ostatných krajinách Európy, v USA či v Kanade.

Deti dnes očkujú proti čiernemu kašľu v treťom, piatom a jedenástom mesiaci a potom v šiestich rokoch. Po piatich rokoch úroveň protilátok klesá tak, že už nedosahuje ochrannú hladinu. „Teraz je v schvaľovacom procese preočkovanie v 13. roku,“ hovorí epidemiologička Mária Avdičová. Ak vyhlášku z dielne ministerstva zdravotníctva schvália, preočkovanie pre tínedžerov zavedú od júla.

Šírenie nákazy

Najčastejším zdrojom nákazy sú infikovaní ľudia, ktorí však ešte nevykazujú nijaké chorobné prejavy. Čierny kašeľ sa prenáša kvapôčkovo, čiže okrem iného kašľom, kýchaním, bozkávaním a používaním toho istého riadu. Pôvodca je extrémne infekčný. Asi 80 percent ľudí, ktoré sú v kontakte s pacientom a nie sú zaočkovaní, ochorie.


Cieľom preočkovania nie je ani tak ochrana starších ľudí, u ktorých ochorenie nemá taký dramatický priebeh, ale ochrana novorodencov a dojčiat do pol roka života s vysokým rizikom ochorenia. Protilátky sa totiž deťom vytvárajú až po druhom očkovaní v piatom mesiaci života.

Čierny kašeľ je infekčné ochorenie, ktoré sa šíri kvapôčkovou infekciou a je vysoko nákazlivé. Spôsobujú ho baktérie Bordetella pertussis a môže ohrozovať hlavne život dojčiat. Pre túto chorobu sú typické záchvaty kašľa, vyčerpanosť, opuchy tváre, zakrvácanie do spojiviek očí alebo aj nebezpečný zápal pľúc.

Pred zavedením povinného očkovania v roku 1959 bolo v Československu ročne hlásených až 30-tisíc ochorení a niekoľko stoviek úmrtí. V rozvojových krajinách dodnes zomiera na čierny kašeľ každoročne takmer 300-tisíc detí.

Ako stúpa chorobnosť

  • do roku 2007 lekári ročne nahlásili okolo 20 ochorení na čierny kašeľ
    • v roku 2008 bolo nahlásených 105 prípadov a došlo k výraznému vzostupu ochorení najmä u starších detí a mladých dospievajúcich
    • za rok 2009 bolo nahlásených 288 prípadov a pokračoval nárast ochorení vo vyšších vekových kategóriách
    • za prvé tri mesiace roku 2010 sa vyskytlo takmer 300 prípadov
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku