Prezident: Justícia potrebuje reformu. S Ficom to nevyriešite, odkázal Lipšic

04.05.2010 17:10
Ivan Gašparovič
Prezident Ivan Gašparovič. Autor:

Slovenská justícia potrebuje reformu, zmeniť by sa mala organizácia súdov, súdnej rady a disciplinárnych senátov. Občania pre súdne prieťahy strácajú dôveru v súdnictvo a viac ako slovenským súdom začínajú dôverovať európskym súdom, čo nie je dobré, povedal dnes po stretnutí s predsedom parlamentu Pavlom Paškom, premiérom Robertom Ficom a predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou prezident Ivan Gašparovič.

„Musíme vrátiť postavenie našim súdom ako súdom zodpovedným a spravodlivým, ktoré pomáhajú občanovi a zákonnosti. Toto bolo motívom nášho stretnutia,“ vysvetlila hlava štátu. Gašparovič neodpovedal na otázku, či sa situácia v justícii za posledné štyri roky Ficovej vlády zlepšila alebo zhoršila.

Gašparovič verí, že k zmenám príde v ďalšom volebnom období. Súdna rada, ktorej v súčasnosti šéfuje predseda Najvyššieho súdu SR a bývalý minister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin, by sa podľa prezidenta mala rozšíriť o ľudí z akadémie vied, ombudsmana či o zástupcov tretieho sektora. „Viete, že k tomu je potrebná aj zmena ústavy. Takže to je do budúcnosti moja predstava,“ doplnil.

Novinári zo sudcov spravili politické strany, domnieva sa Gašparovič. „Začali ste označovať sudcov, ktorí sú v pozícií, by som povedal, benevolentní voči takejto politickej strane, druhí, že sú náročnejší voči takejto politickej strane. A to nie je dobré. To sa musí do budúcnosti odstrániť. Sudca ozaj z tohto pohľadu musí byť totálne nezávislý. Absolútne nezávislý. Závislý musí byť len od ústavy, ústavných zákonov, zmlúv a vlastného svedomia. To je cieľ, za ktorý by sme mali všetci bojovať a nerozdeľovať sudcov na ľavých a pravých, tu má veľký podiel aj mediálna oblasť,“ spresnil.

Ani na opakované upozornenie prezident neodpovedal, čo si myslí o terajšom predsedovi Najvyššieho súdu Harabinovi, ktorý do funkcie nastúpil z ministerského kresla a spis na Generálnej prokuratúre zachytáva jeho telefonický rozhovor s údajným drogovým bosom Bakim Sadikim, po ktorom v súčasnosti pátra polícia. 

Lipšic: Treba radikálnu zmenu

Traja najvyšší ústavní činitelia sú spoluzodpovední za nelichotivú situáciu v slovenskej justícii, podpredseda KDH Daniel Lipšic preto považuje za absurdné, neprijateľné a za klamanie verejnosti, ak prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Paška a premiér Robert Fico tvrdia, že chcú riešiť situáciu na súdoch a v súdnej rade.

„Títo ľudia stav spôsobili a stav nevyriešia. Je potrebná zmena, ktorá bude znamenať aj pomerne radikálnu zmenu v justícii,“ povedal na tlačovej besede Lipšic. Terajšieho šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina menoval do funkcie ministra spravodlivosti prezident na návrh premiéra Fica. „Pán predseda vlády v tom čase vždy a za každých okolností ministra Harabina obhajoval,“ poznamenal.

Snahu zlepšovať pomery v justícii traja najvyšší činitelia prezentujú preto, lebo idú voľby a ľuďom sa nepáči, že na Slovensku majú navrch aj v justícii rôzni podvodníci, mafiáni a skorumpovaní politici, domnieva sa podpredseda KDH. „Preto dnes reagujú, akoby skôr na upokojenie verejnej mienky, prezident a premiér, ľudia, ktorí spoluzodpovedajú priamo za dnešný stav v justícii. Pán prezident aj pred rokom vedel, kto je Štefan Harabin. Vedel o jeho kontaktoch s bosom albánskej drogovej mafie. Vie to aj pani predsedníčka ústavného súdu. Štefan Harabin je tvár právneho štátu á la Robert Fico,“ vysvetlil Lipšic. Osobne si nevie predstaviť, že slovenská justícia môže byť dôveryhodná, ak ju vedie človek ako Harabin.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku