Výmenné lístky nechcú ani pacienti, ani lekári, trvá na nich len Smer

06.05.2010 09:58
lekár - diagnostika -nemocnica - konzultácia -...
Na výmenné lístky sa sťažujú špecialisti aj pacienti. Ich zrušenie si dalo do volebného programu viacero politických strán. Autor:

Výmenné lístky k špecialistom budú pacientov aj lekárov trápiť ešte zopár rokov. Ministerstvo zdravotníctva ich plánuje nahradiť elektrickým objednávaním, špecialisti by ich najradšej zrušili hneď.

„Výmenné lístky sú nezmysel. Ich zavedením sa pacientom znížila dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ hovorí prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco. Všeobecný lekár podľa neho ani nedokáže rozpoznať prejavy niektorých špecifických ochorení. „Napríklad diabetes mellitus má 38 rôznych príčin,“ vysvetľuje Janco. Ak pacient príde za odborníkom diabetológom neskoro, môže mu cukrovka ohroziť život.

Urológ Mário Mikloši by povinnú vstupenku k urológovi najradšej zrušil hneď. „Výmenné lístky sú strašná brzda,“ hovorí. Ak má muž za obvodnú lekárku ženu, môže byť pre neho nepríjemné opisovať jej bolesti pri močení alebo ukazovať zapálený semenník. Aj podľa údajov zo zdravotných poisťovní pacienti najviac zanedbávajú prevenciu u urológa. Pritom môže odhaliť napríklad nádor prostaty.

Odporúčacie lístky, ktoré v roku 2008 vystriedali dvadsaťkorunové poplatky v ambulanciách, mali zabrániť zbytočným vyšetreniam u špecialistov. Život strpčujú najmä pacientom z menších miest a obcí, ktorí za odbornými lekármi musia vycestovať desiatky kilometrov. Ministerstvo neskôr zrušilo „povinnú vstupenku“ k psychiatrovi a k očnému, ale len v prípade, ak za ním pacient príde kvôli predpísaniu okuliarov.

Ďalšie zmeny vo výmenných lístkoch už ministerstvo neplánuje. „Odpoveď je e-health, ktorý sa už postupne zapája do praxe. Keď bude fungovať, tak sa automaticky zrušia aj výmenné lístky,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. E-health, čiže projekt elektronizácie zdravotníctva, chce rezort zaviesť do praxe do roku 2013. Papierovú zdravotnú kartu nahradí elektronická, a tak bude ošetrujúci lekár pacienta objednávať k špecialistovi alebo na laboratórne vyšetrenia cez počítač.

Zrušenie výmenných lístkov si dalo do volebného programu viacero politických strán. Označujú ich za šikanovanie pacientov, ktorí takto zbytočne zapĺňajú čakárne u obvodných lekárov.

Ako fungujú výmenné lístky

  • pred návštevou špecialistu (diabetológa, kožného, urológa, gastroenterológa a pod.) si musí pacient vypýtať lístok od svojho obvodného lekára
  • obvodný lekár zhodnotí zdravotný problém pacienta a rozhodne, či je návšteva špecialistu naozaj potrebná, alebo či mu dokáže pomôcť aj on sám

Kedy výmenný lístok netreba

  • pred návštevou gynekológa, stomatológa, psychiatra a očného lekára pri predpisovaní okuliarov
  • ak špecialista odporučí pacienta k ďalšiemu špecialistovi
  • pri opätovnej návšteve špecialistu
  • do 24 hodín po úraze alebo pri akútnom zhoršení zdravotného stavu
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku