Generácia bez vojenskej služby nie je iná

Za nárastom popularity hier a športov, kde sa muži ocitajú v úlohách vojakov a bojovníkov, podľa psychológa Františka Skokana netreba hľadať to, že chlapom chýba skutočná vojna. Myslí si, že ide len o módnu vlnu.

08.05.2010 12:01
debata (38)

V posledných rokoch sú čoraz viditeľnejšie kluby vojenskej histórie, rekonštruujú sa slávne bitky, chlapci si vojenské akcie cvičia pri airsofte, veľmi populárny je tiež paintball. Chýba chlapom skutočná vojna?
To sa nedá povedať. Hovorí sa, že muži sú z Marsu, a teda majú v sebe zakódovanú potrebu súťažiť, predviesť sa, vyhrať, a tým sa zapojiť do akejkoľvek hry alebo športu. Hra má v sebe nepochybne aj istý spoločenský náboj, umožňuje sociálne kontakty, dodržiavajú sa v nej pravidlá, istým spôsobom predstavuje spoločenský rituál. Hra aj šport umožňujú odbúravanie adrenalínu, navodenie príjemných stavov po víťazstve, uvoľnenie napätia. Aj preto sú takéto aktivity populárne.

Je pre mužov prirodzené vyhľadávať bojové situácie?
Nehovoril by som o vyhľadávaní bojových situácií so zámerom zabiť protivníka. Skôr ide o súťaženie, príležitosť ukázať svoje schopnosti – silu, šikovnosť, obratnosť, zdatnosť a to sa dá ľahko demonštrovať výhrou, čím muži získavajú obdiv.

Základnú vojenskú službu zrušili pred viac ako štyrmi rokmi. Menila vojna psychiku mužov?
Vojenčina ako taká nie. Tie zmeny, ktoré na vojne nastali, boli dôsledkom prirodzeného procesu dozrievania osobnosti, keď sa ukončuje istá vývinová fáza. V období medzi 19. a 21. rokom života muži psychicky, fyzicky a emočne dozrievajú. Keď sa chlapec vrátil k rodine po dlhom odlúčení, zdal sa výrazne iný. Tá zmena by však plynule nastala aj tak, akurát by si ju rodina natoľko neuvedomovala.

Bude generácia, ktorá neprejde vojenčinou, psychicky v niečom iná? Je mýtus, ak niekto tvrdí, že iba na vojne sa chlap naučí poriadku, zodpovednosti, dodržiavaniu určitého režimu, pretože tieto vlastnosti si môže osvojiť aj pri inej činnosti. Generácia, ktorá neprejde základnou vojenskou službou, nie je iná. Má len iné skúsenosti. Absencia vojenčiny nijako neovplyvňuje ani počet ľudí, ktorí holdujú bojovým hrám a športom.

38 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy