SDKÚ nepodporí pôžičku Grécku

Podpredseda vlády, minister školstva a dočasne poverený riadením ministerstva výstavby Ján Mikolaj zo SNS cielene nebol na sobotňajšom rokovaní vlády. Minister financií Ján Počiatek na ňom dostal mandát na podpis rámcovej veriteľskej zmluvy umožňujúcej členským štátom eurozóny začať poskytovať pôžičky zadlženému Grécku. Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš zase vyhlásil, že jeho strana pôžičku Grécku nepodporí.

08.05.2010 14:51
Radičová, Janiš; Foto:
Volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová tvrdí, že pôžička Grécku, keď chudobní musia zachraňovať bohatých, nie je solidarita. Stanislav Janiš (vpravo) potvrdil, že ich strana pôžičku Grécku nepodporí.
debata (214)

"Slovenská národná strana nie je za to, aby sme poskytli Grécku pôžičku, " vysvetlila podpredsedníčka SNS Anna Belousovová dôvod ministrovej neprítomnosti v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Podľa Belousovovej sa po mimoriadnom bruselskom samite lídrov eurozóny už črtá, čoho je Grécko spúšťacím mechanizmom. „Tam zazneli veci o tom, že teraz ide o Nemecko a Francúzsko, že ak neposkytneme aj my pôžičku, tak začne padať európska menová únia,“ vyhlásila Belousovová.

Problém vidí aj v tom, že Európska komisia podmieňuje poskytnutie pôžičky Grécku tým, že Európska rada musí pripraviť opatrenia na sprísnenie podmienok fiskálnych politík. „Povedie to k tomu, že tu nastúpia direktívy, ktoré nám budú určovať, akú fiskálnu politiku máme mať, to znamená, že my už nebudeme mať v rukách daňový systém, odvodový systém,“ vyhlásila a dodala, že vlády, ktoré prídu, sa stanú vyberačmi mýta podľa nariadenia Bruselu.

„Naozaj to nie je len o Grécku, Grécko bolo len začiatok, lebo vlastne toto povedie k tomu, že EÚ sa bude meniť na Európsky superštát, v ktorom si národy ani neškrtnú,“ myslí si Belousovová. Podľa nej sme svedkami jedného megapodvodu, ktorý niekto urobil na občanoch EÚ a eurokomisári na nič celé roky neupozorňovali i keď za to berú platy. "Tam budú sedieť za obrovské platy ďalej a celé to bude len o tom, že EÚ aj tak skončí, Európska menová únia aj tak skončí, " myslí si Belousovová.

Podľa Počiatka hlavnou témou nie je Grécko, ale euro

Minister financií Ján Počiatek uviedol, že hlavnou témou dňa už nie je Grécko, ani nikdy nebolo. "Je nespochybniteľné, že euro ako také je pod obrovským tlakom a celá eurozóna je v krízovom režime, " vyhlásil Počiatek. Dodal, že ohrozenie je eminentné a všetky krajiny eurozóny musia začať konať. Eurozóne pre takéto prípady chýbal stabilizačný program, ktorý by riešil anomálie trhu. Tento mechanizmus teraz tvorí eurozóna na prípade Grécka.

Počiatek odmietol, že by bolo pre Slovensko záväzné piatkové rozhodnutie pridať sa k spomínanému mechanizmu. „Keď si pozriete detaily tej zmluvy, tak je tam odkladacia podmienka, ktorá hovorí o tom, že ratifikácia tejto zmluvy a spustenie samotnej bilaterálnej pôžičky je podmienené zmenou národnej legislatívy,“ upozornil Počiatek, čiže „musí o tom rokovať parlament“.

SDKÚ pôžičku Grécku nepodporí, KDH nechce nič zablokovať

SDKÚ nepodporí pôžičku Grécku, vyhlásil v Sobotných dialógoch predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. „SDKÚ nechce, aby sa na morálny hazard populistickej vlády v Grécku a nemorálne rizikové podnikanie bánk skladal slovenský občan,“ uviedol Janiš. Myslí si, že ak vláda Roberta Fica prijíma dohody o finančnej pomoci Grécku, tak by aj Národná rada, rovnako ako iné parlamenty eurozóny, mali o pomoci rozhodnúť. "Pre nás je veľmi zarážajúce, že Robert Fico si pýta mandát do Bruselu od bankového sektoru a pritom za krízu v Grécku môže práve bankový sektor, " dodal Janiš.

Podpredseda KDH Anton Marcinčin tvrdí, že teraz ide o Európu a Eurozónu – o druhú globálnu krízu. "Ide aj o naše euro, ide aj o cenu benzínu, aj o cenu pôžičiek pre bežných občanov aj pre podniky aj pre štáty – za koľko si bude aj Slovensko požičiavať, " uviedol dopady situácie Marcinčin. Podľa neho idú všetky krajiny eurozóny do spoločného projektu preto, že na ňom panuje veľká zhoda.

"KDH tvrdí – je správne, že Slovensko túto veľkú zhodu eurozóny nezablokovalo. Na druhej strane – to čo vyčítame tejto vláde – je, že nevyužila medzičas na to, aby veľmi solídne predstúpil premiér pred parlament a nevysvetlil aj občanom, o čo vlastne ide, " konštatoval Marcinčin. Pre KDH je poučením z Grécka to, aby aj Slovensko nepokračovalo rovnakou cestou. "Ficova cesta pre nás je gréckou cestou, " uviedol.

214 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy