Fico počas osláv ukončenia vojny varoval pred extrémizmom

Stovky ľudí, väčšinou v dôchodkovom veku, merali cestu na vojenský cintorín nad Liptovským Mikulášom, aby si pripomenuli 65. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Po prelete bojových vrtuľníkov a stíhačiek či kladení vencov k tamojšiemu pamätníku, prišiel vojnovým veteránom počas celoštátnych osláv poďakovať aj premiér Robert Fico (Smer). Zároveň varoval pred šírením extrémizmu a mládež vyzval k zachovávaniu mravných ideálov.

08.05.2010 16:21
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (105)

„Prečo je po celej Európe najmódnejšou farbou čierna? Prečo sa v čiernych uniformách grupujú aj členovia extrémnych politických hnutí? Prečo sa nosia polovojenské maskáče a paramilitaristické vesty s desiatkami vreciek či šiltovky, ktoré pripomínajú tie, ktoré nosila nemecká poľná polícia? Čo sa to, preboha, s nami deje?,“ pýtal sa Fico vo svojom príhovore.

Premiérovi a jeho Smeru sa pritom v minulosti ušla kritika od európskych politikov za jeho koaličné partnerstvo so SNS Jána Slotu, ktorej prischla nálepka nacionalistickej strany. V minulých dňoch vyvolali národniari rozruch spornými bilbordami pred júnovými voľbami do parlamentu zameranými proti Rómom. Na plagátoch bol vyobrazený potetovaný muž s tmavšou pleťou s odhalenou hruďou a masívnou zlatou reťazou. Fotku dopĺňal nápis: „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať“. Proti pútačom sa ohradili mimovládne organizácie a zaujímalo sa o ne aj zahraničie.

Fico tiež upozornil, že na Slovensku i vo svete sa zanedbala výchova mladých ľudí k mravným ideálom. Mládeži podľa neho treba vštepovať zásady, akými sú ľudskosť či sociálna empatia a pestovať v nej úctu k predkom. Šéf vládneho kabinetu účastníkom na záver zaželal „šťastný život v slobodnej vlasti, v nezávislej Slovenskej republike“.

105 debata chyba