„Priznám sa, ani mne sa nepáči, že máme požičať krajine, ktorá žila nad pomery. Ale tí, ktorí tvrdia, že tak nemáme urobiť, súčasne hovoria, že súhlasia s izoláciou Slovenska a obrovskými hospodárskymi a sociálnymi dôsledkami,“ vyhlásil Fico. Nepriamo tak kritizoval hlavne najsilnejšiu opozičnú stranu SDKÚ, ktorá s pomocou pre Grécko nesúhlasí. Slovensko sa má podieľať na mnohomiliardovom balíku ako člen eurozóny.
Fico vo svojom večernom vystúpení zopakoval, že o pôžičke Grécku by mal rozhodnúť až nový parlament, ktorý vzíde z júnových volieb. Opozícia však presadila zvolanie mimoriadneho zasadnutia Národnej rady, ktorá by sa pomocou Aténam mala zaoberať v stredu popoludní.
V niekoľko minút trvajúcom príhovore premiér hovoril najmä o najnovšom pláne únie, ako zabrániť šíreniu krízy. Ministri financií EÚ sa dohodli na záchrannom pláne v objeme viac ako 700 miliárd eur v noci z nedele na pondelok.
Stabilizačný mechanizmus podľa Fica neznamená pôžičky, ale ochranu eura. Keďže slovenská ekonomika je naviazaná na trhy v EÚ, prípadné problémy v Nemecku či vo Francúzsku sa môžu podľa predsedu vlády preniesť aj na Slovensko. To by vraj znamenalo znehodnotenie vkladov, problémy vo finančnom sektore, recesiu a ďalšiu nezamestnanosť.
„Slovensko má preto povinnosť zúčastňovať sa na spoločných aktivitách Európskej únie a eurozóny, pretože takto bojuje aj samo za seba. Vyjadrenia, že máme byť iba nemými pozorovateľmi a na ničom sa nezúčastňovať, by sa v prípade ich realizácie premenili na obrovskú hrozbu pre našu krajinu,“ vyhlásil premiér.
Popoludní o výsledkoch schôdzky ministrov financií v Bruseli mimoriadne rokovala vláda, na zasadnutí sa zúčastnil aj prezident Ivan Gašparovič a predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer).
Zástupcovia jednotlivých vlád členských štátov únie sa dohodli, že v prípade potreby poskytne eurozóna a Európska komisia členským krajinám, ktoré sa dostanú do problémov s dlhmi ako Grécko, až 500 miliárd eur. Ďalších 250 miliárd eur by mal do balíku pridať Medzinárodný menový fond. Štáty EÚ by zas mali prijať opatrenia na zlepšenie kondície svojich verejných financií. Fico je za tvrdý postup voči tým členom únie, ktorí k úsporným opatreniam nepristúpia.
„Slovenská vláda je aj za zavedenie sankcií voči štátom, ktoré nebudú rešpektovať dohodnuté pravidlá. Sankcií od krátenia finančných prostriedkov v eurofondoch až po vylúčenie krajiny z eurozóny,“ poznamenal.
Premiér sa bude pred júnovými parlamentnými voľbami snažiť vstupovať do médií, povedal politológ Miroslav Kusý. „Bude to využívať,“ uviedol.
Verejnoprávna STV poskytla priestor premiérovi podľa zákona o vysielaní a retransmisii. Podľa paragrafu 16, odsek 3 písmeno j zákona o vysielaní a retransmisii je vysielateľ povinný „poskytnúť bezplatne v naliehavom verejnom záujme štátnym orgánom na ich požiadanie nevyhnutný vysielací čas na odvysielanie dôležitého a neodkladného oznamu, výzvy alebo rozhodnutia v rozsahu podľa osobitných predpisov alebo odvysielanie informácie civilnej ochrany v čase a v rozsahu, ktorý by nebezpečenstvo z omeškania znížil na najnižšiu mieru“.
Počas súčasnej vlády podobné vystúpenia neboli obvyklé. Fico vo väčšine prípadov vystupuje aj v diskusných reláciách sám bez oponenta.