Medveď potvrdil státisícovú dotáciu pre neznámu Eko-budúcnosť

Neznáma mimovládna organizácia Eko-budúcnosť nepríde o 566-tisícovú dotáciu z Environmentálneho fondu. Rozhodol o tom minister životného prostredia Jozef Medveď po stretnutí s riaditeľom fondu Romanom Kováčom.

12.05.2010 11:49
debata (3)

„Prideľovanie dotácií z Environmentálneho fondu prebehlo podľa zákona. Nie je dôvod niečo meniť. Minister vysvetlenie riaditeľa fondu prijal,“ povedala hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová.

Ochranári Eko-budúcnosť, ktorá vznikla len pred rokom a pol, nepoznajú. O to viac ich prekvapila výška dotácie. „Dotácia pre občianske združenie v takejto výške je výnimočná,“ myslí si šéf Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.

Organizácia nemá ani webovú stránku. Jej predsedom má byť majiteľ banskobystrickej realitnej kancelárie Jozef Stanko. To potvrdila aj zamestnankyňa realitnej kancelárie Databanka nehnuteľností, viac však odmietla povedať. Stanka sa nám aj napriek opakovaným telefonátom v kancelárii zastihnúť nepodarilo.

Envirofond dáva dotácie najmä mestám a obciam, prípadne mikroregiónom a štátnym organizáciám. Ochranári naznačujú, že pri prideľovaní dotácií často zohrávajú dôležitejšiu úlohu politické kontakty než kvalita projektov.

„Neviem si predstaviť, ako je možné dostať sa k takejto sume. Asi len cez dobré kontakty,“ reagoval Juraj Hipš, ktorý sedel roky v rade rozhodujúcej o zelených projektoch.

3 debata chyba