Harabin a Petríková tentoraz informovali, čo robili v Číne. Hovorili o treste smrti

Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin počas rokovaní v čínskej provincii Zhejiang nastolil otázku ukladania trestu smrti. V správe, ktorú poskytla Sylvia Machalová z kancelárie predsedu Najvyššieho súdu SR sa uvádza, že podľa slov viacerých zúčastnených čínskych sudcov, odborná právnická verejnosť diskutuje o ukladaní tohto trestu.

14.05.2010 18:57
Štefan Harabin, Viera Petríková Foto:
Predseda Najvyššieho súdu (vľavo) a ministerka spravodlivosti Viera Petríková
debata (11)

Podľa správy sa čínski sudcovia prikláňajú k postupnému znižovaniu až k zrušeniu tohto absolútneho trestu. Verejná mienka v Číne je však proti, pretože tento trest tam má viac ako tisícročnú tradíciu. „Čína by mala ísť cestou Ruskej federácie, kde zaviedli na trest smrti moratórium a najvyšší súd rozhodol, že v súčasnosti ho už prokurátor ani nemôže pre obžalovaného navrhovať,“ konštatoval Harabin.

Ministerka spravodlivosti SR Viera Petríková tlmočila aj pri oficiálnych stretnutiach s predstaviteľmi justície a súdnictva v čínskej provincii Zhejiang, že považuje za potrebné informovať verejnosť o možnosti justičného omylu pri ukladaní výnimočného trestu smrti. „Žiaden justičný systém na svete nedokáže vylúčiť justičný omyl, preto pre spoločnosť je lepšie, ak sa neukladá, hoci verejná mienka je takýmto riešeniam naklonená,“ vyhlásila Petríková. Stanovisko poskytol hovorca rezortu spravodlivosti Michal Jurči. Petríková podľa neho informovala o medzinárodných záväzkoch Slovenskej republiky, ktoré neumožňujú zaviesť tento trest.

Počas návštevy sa predseda NS SR s delegáciou stretol s predstaviteľmi budhistického kláštora – Lingyinský chrám. Harabin sa zaujímal o slobodu vierovyznania.

11 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy