Povodne vyčerpali celú krajinu

Vytrvalé dažde ustali po štyroch dňoch, obce začínajú rátať škody spôsobené povodňami. Najhoršia situácia je na východe krajiny. Problémy spôsobila hlavne rieka Ondava, ktorá v noci pretrhla hrádzu neďaleko Zemplínskeho Hradišťa a začala vytekať do polí. Výška hladiny dosiahla rekordných 686 centimetrov. Voda ohrozila trebišovské mestské časti Nový Majer a Paričov.

18.05.2010 08:17 , aktualizované: 18:26
Ondava, povodeň Foto:
Voda z Ondavy ohrozuje okolie Trebišova.
debata (10)

Popoludní klesla hladina Ondavy v Horovciach na 582 centimetrov. „Vyzerá to lepšie. Situácia sa začína upokojovať,“ skonštatoval prednosta Obvodného úradu v Trebišove Róbert Puci.

Starosta Zemplínskeho Hradišťa Jozef Šimko zháňal ráno pomoc, ale márne. Miestni chlapi mali pripravené vrecia, chýbal im však piesok. „Urgoval som správcu povodia, civilnú ochranu aj povodňovú komisiu. Vraj si mám pomôcť sám. Odkiaľ zoženiem teraz tony piesku?“ pýtal sa Šimko.

Neskôr tatrovky konečne vytúžený piesok priviezli. Väčšina domov však mala aj tak zaplavené pivnice aj záhrady. Neskôr kompetentní ponúkli na pomoc vojakov, pre obec to však už bolo zbytočné. „V pivnici mám takmer meter vody. Za sedemdesiat rokov, čo tu bývam, si to nepamätám. Ešte aj úroda zo záhrady je fuč,“ tvrdí 78-ročná Júlia Krištofová.

Pokles hladín zaznamenali aj v okrese Košice-okolie, najmä na Olšave a Toryse. Podľa prednostky obvodného úradu životného prostredia Oľgy Kormošovej ostal vysoko ešte Hornád, no v Ždani klesol už na druhý stupeň. Zlepšila sa aj situácia na hornom Zemplíne, kde narobil veľké problémy Laborec.

Veľká voda skúša aj Liptov, Oravu a Kysuce. Hladina rieky Kysuca počas daždivého utorka ďalej stúpala. Cestu vo Svrčinovci do Poľska ohrozoval zosunutý svah.

Mária Čuboňová z Klokočova už štyri dni odčerpáva vodu z domu. „Najhoršie je to v noci. Nevidím, čo sa deje, len počuť, ako hučí voda,“ vzdychla si. Starosta obce Ľuboš Stríž potvrdil, že najviac zla robí voda, ktorá tečie zo svahov. „Voda z vrchov sa zlieva do malých korýt potokov, z ktorých sú veľké toky,“ povedal. V noci rozvodnený potok odtrhol kus z cesty do vrchu Predmier, kde sú desiatky rodinných domov.

„Je to jediná cesta do tejto oblasti. Problém dostať sa tam mali autá aj autobus,“ hovorí obyvateľka Mária Horčičáková. Do Klokočova v utorok popoludní dorazili na pomoc aj posily z armády.

Potok prevýšil most v Klokočove a zalial... Foto: Renáta Jaloviarová
záplavy, povodne, Kysuce Potok prevýšil most v Klokočove a zalial spojnicu do jednej z klokočovských osád.

Turzovku okrem vysokej hladiny rieky ohrozuje nedokončená kanalizácia. „Nielenže ustavične prší, ale v uliciach začala vyvierať aj ďalšia voda, ktorá sa tlačí cez kanalizáciu,“ dodal primátor Miroslav Rejda. V Predmieri zasa hasiči a vojaci v noci päť hodín stavali hrádzu a čerpali vodu, aby nevytopila základnú školu a telocvičňu.

V Michaľanoch na východe republiky platí od...
Vyliata voda zaplavila domy a prístupové cesty...
+52Vyliata voda zaplavila domy a prístupové cesty...
10 debata chyba