KDH podalo trestné oznámenie pre nejasné financovanie Smeru

Opozičné KDH podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v prípade nejasného financovania vládneho Smeru. Kresťanskí demokrati tvrdia, že došlo k viacerým trestným činom. Podnet doručili na generálnu prokuratúru. Generálnemu prokurátorovi navrhli vypočuť ako svedkov premiéra Roberta Fica, Fedora Flašíka, ex-poslanca Smeru Bohumila Hanzela a šéfa Úradu vlády SR Igora Federiča.

, 20.05.2010 10:28, aktualizované: 13:39
Figeľ, Lipšic Foto:
Predseda KDH Ján Figeľ (vpravo) s podpredsedom strany Danielom Lipšicom odpovedajú na otázky novinárov pred budovou Generálnej prokuratúry.
debata (25)

„Vychádzali sme z informácií, ktoré sa tento týždeň objavili v médiách a smerujú k spáchaniu takých skutkov, ako sú skrátenie dane, nepriama korupcia, neoprávnený prospech, prijímanie úplatku, prípadne ďalšie,“ povedal Figeľ po stretnutí s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

Podľa Lipšica je podozrenie na spáchanie trestného činu založené nielen na vyjadreniach ex-poslanca Smeru Hanzela, ale je podložené aj listinným dôkazom. Malo by ísť o zmluvu o spolupráci medzi šéfom volebnej kampane Smeru v roku 2002 Fedorom Flašíkom a podnikateľom v oblasti energetiky Ľubomírom Blaškom.

„Máme tu konkrétne dôkazy, ktoré vytvárajú podozrenie, že strana Smer nebola vytvorená ako strana ľudí, ale ako strana finančných skupín a podnikateľov,“ povedal Lipšic. Dodal, že strana Smer funguje ako eseročka (spoločnosť s ručením obmedzeným), ako obchodná spoločnosť. „Ak vzniká strana, aby naplnila finančné záujmy konkrétnych skupín a nie záujmy slušných ľudí, tak to deformuje celý politický proces. To je veľmi vážne podozrenie, ktoré asi nemá v Európe precedens,“ skonštatoval Lipšic.

Predpokladá, že vec bude pridelená Úradu špeciálnej prokuratúry, lebo sa týka aj korupcie, a možno úradu boja proti korupcii. „Oni budú rozhodovať o tempe trestného konania. Ale určite by bolo v záujme verejnom, aby toto podozrenie bolo čo najskôr vyriešené,“ povedal Lipšic. Generálna prokuratúra sa k podaniu trestného oznámenia nevyjadrila.

Smer premiéra Roberta Fica v minulosti podľa médií údajne nepriznal v účtovníctve všetky príspevky od sponzorov. Fico to poprel.

Na nejasné financovanie Smeru upozornili médiá necelý mesiac pred parlamentnými voľbami. Sponzori si podľa nich pred voľbami v roku 2002 pomocou darov zabezpečovali vplyv v strane a nárokovali si aj na štátne zákazky.

Kampaň Smeru stála pred ôsmimi rokmi podľa dokumentov strany necelých 352 000 eur, bývalý poslanec strany Bohumil Hanzel však v médiách tvrdil, že v skutočnosti vyšla na 9,4 milióna eur. Smer patril v roku 2002 k favoritom volieb, nakoniec však neuspel a skončil v opozícii.

Strana Smer pred júnovými voľbami s výrazným náskokom vedie v prieskumoch verejnej mienky. Analytici predpokladajú, že nejasnosti o financovaní strany sa na popularite Smeru neodrazia. O zložení nového parlamentu rozhodnú voliči 12. júna.

25 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy