Vláda zakáže lukratívne reštitúcie v Tatrách a pri diaľniciach

Náhradní reštituenti sa už nedostanú k najlukratívnejšej pôde na Slovensku. Slovenský pozemkový fond vypracoval zoznam miest, v ktorých budú zakázané náhradné reštitúcie.

21.05.2010 07:53
tatry, hory, Vysoké Tatry Foto:
Ilustračné foto
debata (9)

To znamená, že pôdu budú môcť získať iba tí, ktorí ju mali v danej oblasti aj pred vyvlastnením. Ide najmä o oblasť Vysokých a Nízkych Tatier, Bratislavy, Košíc či okolie Žiliny, kde pozemky majú nadpriemernú hodnotu.

Vláda tak reaguje na kauzy s výmenami pozemkov, keď reštituenti dostali namiesto svojich pôvodných parciel oveľa drahšiu pôdu na opačnom konci Slovenska. Pre kauzu Veľký Slavkov, keď prišla k pozemkom pod Tatrami firma GVM, spájaná s HZDS, musel odstúpiť minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HZDS).

„Naše nariadenie vychádza zo zákona, ktorý umožňuje vláde vyčleniť pozemky vo verejnom záujme, aby sa neposúvali reštituentom,“ vysvetlil šéf Slovenského pozemkového fondu Ján Ilavský. Ako dodal, k pozemkom v „zakázaných oblastiach“ sa dostanú iba tí ľudia, ktorí v danom okrese vlastnili pôdu aj pred vyvlastnením.

Znamená to napríklad, že pozemky vo Vysokých Tatrách, kde sú rozsiahle lány po vysťahovaných Nemcoch po druhej svetovej vojne, zostanú štátu. Zákaz na posúvanie pozemkov súkromníkom sa bude vzťahovať aj na kúpele a obce blízko plánovanej trasy diaľnice D1. Celkovú výmeru rezort pôdohospodárstva ešte nevyčíslil.

Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (teraz Most) tvrdí, že zoznam zakázaných oblastí pre reštitúcie zmenší kšeftovanie so štátnymi pozemkami, no nezastaví sa úplne. „Miera sa trochu zníži, ale výhodné výmeny pozemkov sa dajú robiť aj v jednom okrese. Napríklad namiesto odľahlého pozemku dostane reštituent atraktívnu pôdu blízko okresného mesta,“ dodáva Simon. Kritizuje, že vláda rozdeľuje občanov do dvoch kategórií. „Niektorí majú a iní nemajú nárok na náhradné pozemky.“

Podľa neho je riešením, aby sa vydávali iba pôvodne zhabané pozemky, a keď to nie je možné, pre postavené budovy alebo cesty, tak by štát reštituenta vyplatil. „Tým by sa odstránila akákoľvek korupcia o obchodovanie s pozemkami,“ dodal.

Obmedzenie náhradných reštitúcií prichádza po sérii škandálov spojených s pozemkami. V roku 2007 sa dostala k miliónu štvorcových metrov firma GVM. Prevod zastavila až generálna prokuratúra. Následne premiér zmenil pravidlá vydávania pozemkov, no objavila sa kauza Veľká Lomnica, kde sa tí istí ľudia z kauzy Slavkov dostali k pozemkom o dedinu ďalej.

Kde bude zakázané vydávať náhradné pozemky

  • Bratislava a okolité mestské časti
  • oblasť Nízkych Tatier, Demänovská dolina či Liptovská Mara
  • Vysoké Tatry
  • kúpele Piešťany, Bardejov, Dudince, Sliač, Kováčová, Vyšné Ružbachy, Rajecké a
  • Trenčianske Teplice
  • okolie Košíc, Žiliny, Nitry, Banskej Bystrice, Prešova
Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter