Slovenskí cirkusanti prijali najmenšiu artistku, meria 65 centimetrov

24.05.2010 21:22
Judite Tóth
Miss Marlis je umelecké meno trpaslíčej ženy Judity Tóth, ktorá je už štvrtou generáciou cirkusantov v rodine. Autor:

Judita Tóth rada vtipkuje, že bude mať čoskoro viac rokov ako centimetrov. Oslávila 48. narodeniny a meria 65 centimetrov. Práve sa pridala k starému slovenskému cirkusovému klanu Karlson a spolu rozbehli turné po obciach na juhu Slovenska.

Trpasličia žena s umeleckým menom Miss Marlis pochádza z Maďarska a je štvrtou generáciou cirkusantov v rodine. „Takýto maličký bol môj dedo a otec. Všetky baby v rodine mali normálnu výšku.“ Rada predvádza kúzla, cvičenia so psami. Keď sa jeden z nich postaví na zadné, je skoro taký vysoký ako jeho cvičiteľka. Na Slovensku sa jej páči a chce s cirkusantmi stráviť aspoň jednu sezónu.

Šéf umeleckého súboru Alexander Vígh Marlis pred obecenstvom predstavuje ako najmenšiu artistku sveta. „Ľudia až zabúdajú tlieskať, keď vidia, aká je drobná. Radi sa s ňou nechávajú fotiť.“ Pre hosťujúcu umelkyňu musel dať prerobiť karavan. Znížili sa kľučky na dverách, upravil sa šatník, umývadlo, aby dočiahla. Inak nikdy nemala pre svoju výšku problém, predavačky ochotne za ňou vyjdú spoza pultu. Sama dokonca šoféruje. „Má vyvýšené sedadlo, pedále. Keď sa presúvame na predstavenia, jazdí ako čert!“ s úsmevom dodáva Vígh.

Autor Knihy slovenských rekordov Igor Svítok sa s podobne nízkym človekom ešte nestretol. „Najnižší ľudia na Slovensku merajú niečo okolo metra. Podľa Guinnessovej knihy rekordov má najnižšia žijúca žena na svete takisto 65 centimetrov a žije v Južnej Afrike.“

Miss Marlis má pritom ešte o dva centimetre nižšieho brata. Pred rokmi spolu založili vlastný súbor pod názvom Liliput – Cirkus. „Vystupovali v ňom len malí ľudia a tí veľký nás obskakovali a podávali nám rekvizity. Takto spolu sme fungovali 22 rokov, robili sme kúzla, obhadzovali sme sa s nožmi. Potom sa brat oženil a každý sa vydal inou cestou,“ prezrádza artistka.

Svoju prácu robí najmä pre úsmev. „Mám rada, keď sa ľudia pri pohľade na moje vystúpenia smejú. Pre peniaze sa to robiť nedá. Kto neľúbi toto remeslo, nech to ani nerobí.“ Nový slovenský šéf si ju občas na obede doberá, aby sa poriadne najedla a konečne vyrástla. Ona pri tom hrdo zdvihne hlavu. „Vyrásť? Nikdy. Som hrdá na to, aká som.“

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku