Fico vyčkáva na Budapešť

Slovenská vláda nečakane zvolila v prípade dvojakého občianstva vyčkávaciu taktiku. Premiér Robert Fico vo vláde zastavil rokovanie o novele, ktorá by umožnila automatický zánik slovenského občianstva a nariadila povinnosť oznamovať druhé občianstvo pod hrozbou pokuty.

25.05.2010 18:25
Maďarsko, Budapešť, parlament Foto:
Maďarský parlament bude rozhodovať o dvojakom občianstve.
debata (44)

Novelu ako protiopatrenie k maďarskej novele zákona o občianstve mala vláda posunúť do parlamentu aj s návrhom na prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Keď premiér predstúpil pred poslancov na mimoriadnej schôdzi, tí ani netušili, že návrhy už síce majú v programe, ale vláda ich ešte neschválila.

Ficov kabinet sa rozhodol čakať do poslednej chvíle na rozhodujúci krok maďarského parlamentu. Ten by mohol o dvojakom občianstve hlasovať už v stredu. Aj Národná rada sa zíde v stredu, nie je však jasné, o čom budú poslanci od desiatej rokovať. Prvý bod – uznesenie o znepokojení z maďarského zákona – prijali v utorok. Návrhy od vlády môžu čakať až po definitívnom schválení novely v maďarskom parlamente. V diskusii sa na to, že nedostali dokumentáciu, ako určuje zákon, sťažovali len poslanci KDH.

SMK, naopak, splnila sľub a po vystúpení Pála Csákyho odišla. Csáky oznámil, že viacerí ich poslanci požiadajú o maďarské občianstvo, slovenského sa však nevzdajú. Vyhlásil, že si vážia štátnu príslušnosť k Slovenskej republike, necítia sa však majetkom žiadneho štátu. Spolu so zvyškom opozície koalícii pripomenul, že sa treba rozprávať o emisiách, štátnom dlhu, pomoci Grécku aj financovaní Smeru.

„Osobne by ma zaujímalo, či najsilnejšia vládna strana Smer rozdávala politické posty za peniaze podľa živej váhy poslanca, alebo podľa výšky budúceho štátneho tajomníka v roku 2002,“ vyhlásil Csáky.

Maďarská novela názorovo rozdelila koalíciu aj opozíciu. Kým Smer s podporou HZDS deklaruje, že chce rokovať s Maďarskom, podpredsedníčka SNS Anna Belousovová to odmieta ako neprípustné. „Rokovanie vždy vonia kompromisom,“ vyhlásila v Národnej rade.

KDH aj SDKÚ podporili uznesenie proti maďarskej novele. Udeľovať občianstvo Maďarom s trvalým bydliskom v susedných krajinách považujú za neprijateľné. Most aj SMK kritizovali načasovanie prijatia maďarskej novely pred slovenskými parlamentnými voľbami. Samotné dvojaké občianstvo označila SMK za európske, Most za zbytočné.

Lídri najsilnejších strán – Smeru a SDKÚ – sa predbiehali v tvrdých vyhláseniach. „(Maďarský) Zákon sa má stať nástrojom na realizáciu revizionistického sna. Z veľkomaďarského nacionalizmu a revizionizmu sa stala oficiálna politika Maďarska,“ povedal Fico. Južného suseda označil za krajinu, kam sa vracia „revizionizmus a hnedý mor“, proti čomu má slovenská vláda „svätú povinnosť tvrdo reagovať“.

„Viktor Orbán ťahá Európu do konfliktov a napätia. Škodí,“ kontroval Mikuláš Dzurinda. Zároveň oznámil, že SDKÚ nepodporí novelu o občianstve, pripravenú vládou. Nie je správne „zobrať palicu“ a trestať ľudí za to, čo vymyslel maďarský parlament. SDKÚ pripravila svoj návrh zákona, ktorý má troma paragrafmi zabrániť účinnosti maďarskej novely na našom území podobne, ako to bolo pri maďarskom krajanskom zákone. Z opozície sľúbilo hlasy za Ficovu novelu len KDH.

Po spornom skončení rozpravy poslanci 113 hlasmi schválili uznesenie, ktoré kuriérom poslali do maďarského parlamentu. Pripomínajú v ňom, že jednostranné prijatie novely s účinkom mimo maďarských hraníc je v rozpore s viacerými dokumentmi a varujú pred opätovným spochybňovaním Trianonskej mierovej zmluvy.

44 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy