Vysoké školy môžu prijať ľubovoľný počet externých študentov

Pre vysoké školy už nebudú platiť obmedzenia počtu prijatých diaľkových študentov. Rozhodol o tom Ústavný súd. Za protiústavné označil aj vytváranie dvoch skupín externistov, z ktorých jedna za svoje štúdium platí a druhá je od poplatkov oslobodená.

27.05.2010 10:12
debata (11)

Vysoké školy mohli doteraz na diaľkové štúdium prijímať len toľko záujemcov ako na denné. V opačnom prípade by prišli o právo poskytovať magisterské štúdium. Od externistov smeli vyberať školné – ak neboli poslucháčmi štátom dotovaných programov. Ustanovenia vysokoškolskej novely z roku 2007 však napadla skupina opozičných poslancov, podľa ktorých limity na počty externistov obmedzovali súkromné vysoké školy závislé najmä od výberu školného. To výrazne obmedzilo ich zdroje, keďže na rozdiel od štátnych vysokých škôl môžu, ale aj nemusia dostať príspevok od štátu.

Uvoľnenie teda pocítia najmä súkromné vysoké školy. „Zákon obmedzoval našu podnikateľskú činnosť, preto vítame rozhodnutie Ústavného súdu,“ priznal Slavomír Rudenko, kancelár Bratislavskej vysokej školy práva. Ako však dodal, počty externých študentov zrejme zvyšovať, aj tak nebudú. „V posledných rokoch sledujeme klesajúci záujem o externé štúdium, preto neuvažujeme o tom, že by sme ich prijímali viac. Dnes je u nás pomer denných a diaľkových študentov asi jedna k jednej.“

Niektoré školy zase rozhodnutie Ústavného súdu vôbec neovplyvní. „Počas histórie našej univerzity sme zatiaľ vždy prijímali na denné štúdium viac študentov ako na externé, takže sa nás to netýka,“ povedal rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libor Vozár.

Na Slovensku sú dve desiatky verejných, desať súkromných a tri štátne vysoké školy, na ktorých študuje zhruba 200-tisíc študentov. Väčšina poslucháčov súkromných vysokých škôl na rozdiel od verejných univerzít študuje diaľkovo.

11 debata chyba