„Pribúda medzinárodných manželstiev a s niektorými štátmi nemá Slovensko zmluvy o spolupráci v tejto oblasti,“ hovorí Jozef Kromerinský z odboru pátrania Prezídia Policajného zboru.
Na absenciu dohôd doplatila napríklad Slovenka Daniela Hammoudová. O deti prišla v roku 2008, keď ich jej libanonský manžel odviedol do rodnej krajiny. Islamský súd rodičov rozviedol a dcéru Fatimu aj syna Huseina prisúdil otcovi.
Slovenke Kataríne Azabovej sa takisto od roku 2008 nedarí získať od manžela Egypťana maloletého syna Adama, hoci egyptské súdy jej právo naňho priznali. Bezzubá je v tejto kauze aj slovenská diplomacia.
Detí, ktorých zmiznutie súvisí s obchodom s bielym mäsom, je dnes už podľa polície minimum.
„Vyše 90 percent hľadaných detí sa nájde. Žiaľ, niektoré už mŕtve,“ hovorí Jozef Kromerinský.
Niektoré deti hľadá polícia roky, ich mená sa stali symbolmi. Ľuboš Bednár, Martin Konkoľ, Jana Čopíková, Martin Kollár, Tereza Baniariová…
„Aktuálne je vyhlásených 72 prípadov pátrania po nezvestných maloletých a mladistvých,“ hovorí Kromerinský. Rodičom radí ohlásiť zmiznutie dieťaťa okamžite po jeho zistení, čas je totiž pri hľadaní rozhodujúci faktor. Pri mimoriadnych únosoch už polícii vychádzajú v ústrety televízie, keď okamžite prerušia program a odvysielajú výzvu o pomoc. „Aj na Slovensku už prakticky funguje výstražný systém na princípe zahraničného Children Alert, hoci stále bez opory v zákone.“